Насловна Најновије Граорац: Над Србима у Подрињу почињен геноцид и о томе се не...

Граорац: Над Србима у Подрињу почињен геноцид и о томе се не смије ћутати

98
0

Предсједник Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила Исидора Граорац изјавила је Срни да је над српским народом у Сребреници и читавом Подрињу почињен геноцид и истакла да се о томе не смије ћутати.

– Читаве породице су нестале, жене, дјеца, старци, све што се нашло на путу хордама оних крвника који су сијали смрт куд год су се кретали. И зато морамо говорити о томе, не смијемо ћутати. На то нас обавезују све невине жртве – рекла је Граорчева.

Она је истакла да нико није одговаро за насилну смрт Срба из српских села Сребренице – Биљаче, Саса, Залазја, за проливену крв недужних српских цивила и за убиство читавих породица.

Према њеним ријечима, село Залазје је само једно у низу села у којима је извршен масакр над српским цивилима, у којем више нема живота, које данас практично не постоји, као што не постоји ни право и правда за српске жртве Сребренице.

– Српске жртве Сребренице не постоје за свијет, за све оне стране дипломате који скрушено говоре о другима – указала је Граорчева.

У Сребреници су, додала је она, Срби убијани на велике хришћанске празнике, као што је данас, на Петровдан, а „убијани су на правди Бога, да би се затрло њихово име, да би нестали“.

– Али, нису успјели, као што нису успјели да униште овај храбри, слободарски народ, којем хоће да наметну епитет онога што нису били, нити ће икада бити -истакла је Граорчева.

Граорчева је рекла да ће породице погинулих данас у миру, уз молитву, и прислужење свијећа да се сјете свих оних који су страдали због свог имена и православне вјере.

– Српски народ никада неће заборавити српске жртве Сребренице и Подриња и бориће се свим расположивим средствима да истина о страдању српског народа у протеклом Одбрамбено-отаџбинском рату буде доступна свима у свијету – навела је Граорчева.

У Залазју у општини Сребреница данас ће бити обиљежене 33 године од страдања 69 српских цивила и војника у овом селу и у Сасама, као и у Биљачи и Загонима на подручју Братунца.

Осим 69 погинулих и великог броја рањених, тог трагичног Петровдана нестала су 22 Србина. Од 22 нестала, 10 је случајно пронађено и ексхумирано 10. јуна 2011. године из масовне гробнице на Залазју, приликом тражења настрадалих Бошњака.

Посмртни остаци страдалих су послије више од годину идентификовани и сахрањени на Петровдан 2012. године, док је двоје ексхумирано, идентификовано и сахрањено раније.

Десет несталих још није пронађено и њима се губи траг у логору у бившој сребреничкој полицијској станици. Од заробљених нико није преживио и нико није одговарао за њихова убиства.

ИЗВОРСрна
Претходни текстДодик: Сребреница и Братунац – отворене српске ране и срамота оних који ћуте
Сљедећи текстМУП: Претходне ноћи провјерен идентитет 339 особа, поднијето шест прекршајних пријава