Насловна Најновије За викенд манифестација “Теби горо Романијо“

За викенд манифестација “Теби горо Романијо“

76
0

Духовно-културна манифестација под називом „Теби, горо Романијо“ биће одржана у суботу и недјељу 10. и 11. августа, код Манастира Светог великомученика Георгија у оквиру „Госпојинских вечери културе“.

Научни скуп „Хајдуци у српској историји и памћењу“ на којем ће учествовати еминентни стручњаци биће отворен у суботу, 10. августа, у 10.00 часова у порти манастира Светог великомученика Георгија на Равној Романији.

Овај други научни скуп отвориће начелник општине Соколац Милован Бјелица и потпредсједник Матице српске Јован Делић, а потом су планиране три сесије.

Предавања на првој сесији одржаће Нада Трифковић, Жарко Лекић, Радован Пилиповић, Бошко Бранковић и Љиљана Стошић. На другој сесији предавачи су Будимир Алексић, Миливоје Бајшански, Јован Делић, Бошко Сувајџић и Милан Мицић. У оквиру треће сесије говориће Милена Кулић, Драган Драгомировић, Драженко Ђуровић и Раденко Шћекић.

Истог дана у манастиру Светог великомученика Георгија у 19.00 часова биће служено вечерње богослужење.

У недјељу, 11. августа, поводом Дана манастира, од 9.00 часова у манастирској цркви биће служена литургија и помен за погинуле борце.

За 10.00 часова најављена је литија око манастирског храма, наведено је на сајту општине Соколац.

У 11.00 часова почеће културно-умјетнички програм на којем ће бити презентована национална кухиња, романијски мед и љекобиље, а биће уприличена и изложба рукотворина и женског стваралаштва.

Тражи се харамбаша за 2024. годину, Теби горо Романијо

Истог дана, у 17.00 часова планирано је спортско такмичење „Романијски вишебој“ за титулу „Хајдук харамбаша Романије“, а укупни фонд такмичења је 2.000 КМ. Након тога биће уприличено народно весеље у порти Манастира Светог Георгија.

Организатор 27. „Госпојинских вечери културе“ под називом „Теби, горо Романијо“ је соколачка Јавна установа за културу „Перо Косорић“ уз подршку општинске Туристичке организације, Планинарског друштва „Гласинац“, Матице српске и Почасног конзулата Бјелорусије у БиХ, док је покровитељ манифестације општина Соколац.

На унутрашњим зидовима храма уписано је 4.210 имена бораца Сарајевско-романијске регије који су погинули у Одбрамбено-отаџбинском рату.

Храм је освештан 11. августа 2002. године, а манастиром је проглашен 2005. У његовој порти је капела Светог мученика Петра /Зимоњића/, митрополита сарајевског и дабробосанског.

ИЗВОРсрна, фото илустрација
Претходни текстПогинуло једно лице, осморо блокираних испод рушевине хотела у Њемачкој
Сљедећи текстПолицајка извршила самоубиство на Жељезничкој станици у Сарајеву