Насловна Најновије Западни наратив о злочину у Сребреници, не препознаје српско страдање (ВИДЕО)

Западни наратив о злочину у Сребреници, не препознаје српско страдање (ВИДЕО)

129
0
трибина у Београду

Западни наратив о злочину у Сребреници, свих ових 30 година не препознаје српско страдање и злочине над Србима, а злочин у Сребреници издигнут је у односу на друге због политичких и стратешких разлога, речено је у Београду на трибини o дешавањима у Сребреници 1995. године.

Скуп су, уз подршку Представништва Српске у Србији, организовали информативно-политички портали „Све о Српској“ и „Факти“.

Разлози зашто је у западном наративу злочин у Сребреници издигнут изнад других, јесте да се пред својим народима и политичарима оправда раније бомбардовање српског, али и данас других народа у свијету, оцијенили су учесници.

– Сребреница је стварно била парадигма, она је била један од стубова глобализма и једнополаризма. Сребреница је била потребна да би накнадно оправдала западни хуманитарни интервенционизам – рекао је политиколог Александар Павић.

Догађаји у Сребреници 1995. године и све што се до данас у ових 30 година дешава на политичкој сцени, производ су западне конструкције Балкана, оцјењује професор Срђан Перишић.

– Тако да је Сребреница вјешта методологија како Запад да успостави контролу на Балкану, тј. како да Србе контролише. Друго је питање да ли је у томе успио – додао је Перишић.

Шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић, додао је да западни наратив о злочину у Сребреници свих ових 30 година не препознаје српско страдање и злочине над Србима.

Историчари подсјећају да су над српским народом на том простору злочини почињени не само 90-тих година, већ и у Првом и Другом свјетском рату, када је за вријеме НДХ у сребреничком срезу страдало више од 2.000 Срба.

– Од тих 2.262 жртве једна половина су била дјеца млађа од 15 година, те жене и старци од преко 70 година. Такође показало се да је половина њих била убијена углавном хладним оружјем – истакао је историчар Немања Девић.

На трибини је указано да представници међународне заједнице сваке године долазе у Поточаре, а још ниједном нису били у Братунцу, Кравици или неком другом мјесту српског страдања у БиХ. Ни бошњачким жртвама, кажу, не долазе што их жале, већ искључиво због својих политичких и војних интереса.

ИЗВОРРТРС
Претходни текстВучић: У Србији за разлику од остатка региона не царује шовинизам
Сљедећи текстФудбалери Славије почели припреме: „Соколови“ лете ка врху