Центар за заштиту менталног здравља Источно Сарајево у наредне двије седмице организоваће стручно предавање за ученике четвртих разреда Средње школе „28. јуни“ у Источном Новом Сарајеву о насиљу над дјецом у породици и његовим посљедицама.
Предавање ће бити одржано у складу са договором и закључцима са сједнице мултисекторског тима „Брига о дјеци заједничка одговорност и обавеза“.
Магистар социјалног рада Босиљка Дуњић из Центра за заштиту менталног здравља, која ће одржати предавање, рекла је Срни да се о овој теми мора говорити имајући у виду раст породичног и насиља над дјецом.
„У систему образовања је потребно мијењати свијест, културу прихватљивости насиља и оправдања. Без едукације нема промјене свијести и образаца понашања. Предавања су осмишљена у виду презентације и вјежби у које се активно укључују ученици“, навела је Дуњићева.
Она је указала да сваки облик насиља може оставити озбиљне посљедице на дјететов психофизички развој, што зависи од узраста.
„Код мале дјеце присутне су ноћне море, енуреза, енкопреза, моторне и сензорне тешкоће, говорне сметње. Код адолесцената су то страх, беспомоћност, лош успјех у школи, бјежање са наставе, непоштовање ауторитета, психосоматске тегобе, агресивно понашање, дефицит у интелектуалном функционисању, анксиозност, депресивност, аутодеструктивно понашање и суицидалност“, упозорава Дуњићева.
Она истиче да је јако битно уочити дјецу у ризику како би им се пружила одговарајућа заштита и помоћ, а у томе велику улогу имају просвјетни радници.
„Што се тиче наше праксе у порасту је број пријава занемаривања дјеце због незнања, равнодушности или недостатка одговарајуће бриге одраслих према њима, те емоционалног злостављања. Дјеца у ризику су изложена злостављању, због насиља између њихових родитеља, уколико су дјеца зависника и разведених родитеља“, додала је Дуњићева.