Насловна Најновије Мјесто страдања 1.000 српских бораца у великом рату посјетило око 70 планинара

Мјесто страдања 1.000 српских бораца у великом рату посјетило око 70 планинара

138
0

На планинарском походу „Путевима Шумадијске дивизије другог позива – Врани Камен“ на Хан Пијеску, пјешачило је више од 70 учесника до спомен-обиљежја за око 1.000 припадника ове дивизије погинулих 1914. године на планини Јавор.

Предсједник Планинарског друштва „Јавор-суначана планина“ из Хан Пијеска Бобан Матић рекао је Срни да су на манифестацији, одржаној јуче, учествовали чланови 10 планинарских друштава из Републике Српске и Србије, из Лознице и Пожеге.

„Овом манифестацијом желимо да отргнемо од заборава догађај из 1914. године када је, према подацима Шумадијске дивизије, страдало око 1.000 српских војника, углавном из Крагујевачког пука у сукобу са окупаторским Аустроугарским јединицама познатом као Битка на Дрини“, навео је Матић.

Према његовим ријечима, мјесто масовних хумки на Враном Камену на планини Јавор открио је Љубомир Косорић са Хан Пијеска који је са групом родољуба властитим средствима и личним ангажовањем покренуо иницијативу за уређење простора на мјесту гдје почивају српски борци и приступних путева на овом локалитету.

Матић је рекао да је 2009. године подигнут споменик погинулим српским војницима на локалитету Врани Камен на планини Јавор, на рубној линији између општина Хан Пијесак и Милићи.

Он је нагласио да је манифестацију својим учешћем уљепшала група дјеце из Источног Сарајева на путу од излетишта Питома пољана до споменика на Враном Камену гдје је Манојло Мировић са Хан Пијеска одржао историјски час о значају Битке на Дрини у Великом рату у историји српског народа.

Матић је нагласио да је циљ планинарског похода да не буду заборављени људи који су се борили са вишеструко бројнијим окупаторским војницима и да се посјети мјесто њиховог страдања о коме се у ранијем периоду веома мало знало.

Манифестацију „Путевима Шумадијске дивизије, другог позива – Врани Камен 2024“ организовали су Планинарско друштво „Јавор-сунчана планина“, Планинарско-еколошко друштво „Височник“ са Хан Пијеска и општинска Туристичка организација.

ИЗВОРсрна
Претходни текстАнсамбл “Венац“ са Космета одржао концерт у Источном Сарајеву
Сљедећи текстУ Црној Гори од данас забрањена употреба пластичних кеса, казна и до 40.000 евра