Насловна Најновије Новим уставом Република Српска се враћа изворном Дејтону

Новим уставом Република Српска се враћа изворном Дејтону

59
0

Доношењем новог Устава Република Српска би се вратила изворном Дејтону и немамо намјеру да правимо никакве друге документе, осим оног који одговора слову Дејтона, поручио је предсједник Српске Милорад Додик. Током завршне јавне расправе о Нацрту устава, предложио је да се 9. јануара распише и референдум да би устав добио потпуни легитимитет. Српски члан и предсједавајући Предсједништва Жељка Цвијановић сматра да је важно да устав буде демократски и да одсликава оно што је потреба једног народа и ентитета.

Доношењем новог устава, Република Српска ће заштити своје интересе и права свих грађана и институција. Поручио је ово предсједник Милорад Додик на завршној јавној расправи о нацрту новог Устава. Подсјетио је да је устав највиши политичко-правни акт једне земље, произашао из воље народа. Одговорни смо према народу и Дјетонском споразуму и на овоме нећемо стати, рекао је Додик наглашавући да је руководство спремно да жртвује лични комодитет за интересе Републике Српске.

– Мало је народа који имају право на устав. А устав који је народни он показује оно што је иманентно сваком уставу а то је, ако доносиш ти својом вољом устав, онда имаш државу. Ако ти тај устав неко други доноси, дописује онда немаш државу, имаш неку карикатуру, је л тако. И то смо живјели свих претходних година – рекао је Додик.

Предложио је одржавање и двије посебне сесије преговора око текста новог устава, са бошњачким и хрватским народом и њиховим политичким представницима из Републике Српске. Коначан текст новог устава, поручује, требало би да буде усаглашен на Свесрпском сабору, а потпуни легитимитет да добије референдумом.

– Доћи у Народну скупштину у новембру и заказати референдум, обавезујући референдум о проглашењу Устава, 9. јануара. Неко ће рећи далеко вријеме, Додик одлаже, калкулише, не. Ми само припремамо ствари. До 9. јануара то мора да буде власништво сваког човјека у Републици Српској. А 9. јануар ми не смијемо изгубити – додао је он.

А доношење новог устава био би само одговор на све институционалне нападе којима је Српска изложена. Српски члан и предсједавајући Предсједништва Жељка Цвијановић поручила је да све што се дешава у БиХ јесте пројекат изградње државе која није у складу с Дејтоном. Нагласила је да рад на новом уставу није усмјерен ни против кога и да он припада сваком грађанину Републике Српске.

– Оно што је важно јесте да он буде демократски, да буде устав који осликава оно што јесте потреба једног народа и ентитета, а посебно оно што је потреба коју ми препознајемо за будуће вријеме и не желимо да у то будуће вријеме уђемо кроз шуму непознаница – навела је Цвијановић

Током завршне јавне расправе о Нацрту Устава наглашено је да суверени народи имају право да доносе властити устав и да Република Српска неће више пристајати на прекрајање и интервенционизам странаца.

– Могућност да сами одлучујемо о својој будућности, то је привилегија великих народа без обзира на број и колику територију заузимају – рекао је Ненад Стевандић предсједник Народне скупштине Републике Српске.

Како би свако од нас, додаје Младен Илић посланик СНСД-а у Народној скупштини Републике Српске, 83 посланика могао јасно да покаже ко је, шта је и јасно да покаже ко и за чије интересе појединачно свако од нас заступа.

Доношење новог устава Републике Српске предложено је ради заштите њене уставне позиције, с обзиром на то да је у протеклих 29 година правни систем БиХ урушаван и прекрајан, а неуставним преношењем са ентитета, дошло је до знатног проширења надлежности БиХ.

 
ИЗВОРРТРС
Претходни текстВаскрс – симболика и обичаји
Сљедећи текстБогослужење са изношењем плаштанице у Саборном храму Рођења Пресвете Богородице у Сарајеву