Због посљедица високих температура у Болници “Србија”, протеклих дана адекватно је збринуто неколико пацијената који су имали симптоме мучнине, повраћања, вртоглавице и главобоље”, истакла је др Ивана Бјелогрлић, специјалиста интерне медицине-супспецијалиста нефрологије.
Она је нагласила да због јако високих температура, запослени у здравству имају контакта са пацијентима који се јаве са одређеним симптомима услијед излагања топлоти.
Према њеним ријечима пацијенти се чешће јављају примарно у хитну помоћ, али спорадично се деси и неколико случајева који се јаве у болницу и укаже им се медицинска помоћ.
“У случају да осјетите вртоглавицу, немоћ, слабост, имате јаку главобољу, јако сте жедни, потребно је да се умирите, пијете течности, сједнете у расхлађену просторију, измјерите температуру и потражите помоћ. У стањима када осјетите зујање у ушима, проблеме са видом, неразуман говор, немир, потребно је одмах јавити се љекару”, упозорила је др Бјелогрлић.
Она је навела неколико препорука како се заштитити од високих температура, а то је да пијете редовно негазирану обичну или минералну воду и нискокалоричне напитке без кофеина, алкохола и шећера, избјегавате боравак на сунцу у периоду од 10.00 до 17.00 часова, нарочито труднице, дјеца, старије особе, срчани болесници и болесници с хроничним болестима.
Носите лагану и широку одјећу од природних материјала, уколико идете вани ставите шешир широког обода или капу и сунчане наочаре. Користите лагану постељину, једите чешће мале и текуће оброке, избјегавајте храну пребогату бјеланчевинама, једите супу, што више свјежег воћа. Туширајте се или купајте у млакој води, додала је др Бјелогрлић.
“Избјегавајте напоран физички рад у току дана, избјегавајте излагање дјеце млађе од шест мјесеци директном сунцу, не остављајте дјецу и животиње у паркираном возилу, користите средства са заштитним фактором од штетног УВ зрачења”, нагласила је др Бјелогрлић.
Она каже да је потребно да расхладите простор у којем боравите тако што ћете одржавати дневну собну температуру испод 30 степени целзијуса, користите хладнији ноћни зрак, отворите све прозоре и расхладите просторије.
“Особу која се не осјећа добро и има неке од наведених симптома, потребно је смјестити у хладну просторију у водораван положај, раскомотити је, стављати хладне облоге на врат, пазухе, главу и потиљак, све док се температура не врати у нормалу”, појаснила је др Бјелогрлић.