Насловна Најновије Припремају ли Бошњаци у Мисији БиХ при УН нову резолуцију о Сребреници?

Припремају ли Бошњаци у Мисији БиХ при УН нову резолуцију о Сребреници?

121
0

Бошњачки дио мисије БиХ при Уједињеним нацијама самостално, без одлуке Предсједништа БиХ, ради на новој резолуцији о Сребреници која би требало да буде представљена на сједници Генералне скупштине УН у априлу, незванично сазнају Вечерње новости.

Није ово први пут да бошњачки представници припремају разне резолуције. Уколико се нова резолуција нађе у Уједињеним нацијама Република Српска рачуна на своје пријатеље у Генералној скупштини који ће изнијети чињенице, баш као што је то 2015. учинио руски амбасадор Виталиј Чуркин.

Предсједник Републике Српске Милорад Додик каже да не види зашто би неко из Републике Српске вјеровао у добре намјере амбасадора БиХ при УН Златка Лагумџије или Бошњаке који, како каже, ионако сваки дан настоје да докрајче или да наметну неко зло Републици Српској.

Тако се наставља стара битка на Ист риверу. Смјењују се бошњачки амбасадори при мисији УН. Дјелују самостално. Мимо процедура наступају у своје и у име странке. Без одобрења Предсједништва у чијим рукама је бх. дипломатија. И то за Српску није ништа ново. Нису нови ни покушаји да се у Њујорку усвоји резолуција о Сребреници.

– У Сребреници се десио озбиљан злочин за који су одговарали многи, ја мислим да сада више никога не потражују за тај злочин који се десио, осим муслимана који су починили злочине над Србима. О томе се ћути, као што је Насер Орић и многи други који су починили злочине над Србима. Њих нема уопште, али то јесте та лажна прича у којој се жели понављати само једна страна, а друга се занемарити како би та једна остала као дефинитивна истина, што није тако – каже Додик.

Иза свега се, према писању Вечерњих новости, крије још један покушај да се дискредитује Републике Српске. Циљ је, кажу, демонтажа Дејтонског споразума и утапање Српске у унитарну БиХ. Ни то није ништа ново за званичнике Српске.

– То смо указивали у неколико наврата и на разним мјестима и то ћемо урадити и сада. Покушаћемо да анимирамо наше пријатеље у Генералној скупштини који ће изнијети ставове који одговарају ономе што је стварно стање ствари овдје – каже Додик.

И не би било први пут да пријатељи Српске износе такве ставове у Њујорку. Срби и Српска никада ћене заборавити руско „не“ Виталија Чуркина у Савјету безбједности у јулу 2015. године. То Чуркиново гласно „њет“ спријечило је усвајање британске резолуције о Сребреници.

Бивши директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих Милорад Којић каже да руководство Републике Српске, на челу са предсједником Милорадом Додиком има изванредне односе са предсједником Русије Владимиром Путином и да ће, имајући то у виду, дефинитивно услиједити руско „њет“ у Савјету безбједности.

Треба подсјетити да је чињенице о страдању свих народа у Сребреници, 2021. године изнијела Независна међународна комисија за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији у периоду од 1992. до 1995. године, предвођена историчаром Гидеоном Грајфом.

Грајф је раније рекао да је једини циљ извјештаја Комисије истина и правда, утемељена на чињеницама.

– Сигуран сам да ће извјештај допринијети ширењу истине, борби против предрасуда и да ће бити зрак свјетлости у тами лажи и мржње – рекао је Грајф.

У изради овог извјештаја, Републички центар за истраживање рата и ратних злочина, био је административно-техничка подршка комисији. Којић, који је тада био директор Центра, каже да би закључци Комисије, требало да буду прихватљиви свима.

– Помирења ће бити када они кажу „починили смо злочине над Србима у Подрињу“. Ми смо рекли већ да смо спремни и да су се десили страшни злочини над Бошњацима у Сребреници, без такве квалификације како они желе наметнути. И то је пут ка помирењу. Направили смо први корак, а они кроз те закулисне радње не желе да направе такав корак већ желе да продубе још већу кризу унутар БиХ – каже Којић.

У извјештају Независне комисије, чија израда је трајала 855 дана, утврђено је да је протеклом рату на подручју Сребренице страдало око 3.500 Бошњака и више од 2.000 Срба.

ИЗВОРртрс
Претходни текстВулић: Званичницима ЕУ доказали да је могућ договор
Сљедећи текстРепубличка управа цивилне заштите Републике Српске: Упозорење на јак и олујни вјетар