Предсједник Русије Владимир Путин је одржао састанак са Патријархом московским и целе Русије Кирилом и Патријархом српским Порфиријем у Кремљу.
Састанку су присуствовали и митрополит волоколамски и предсједник Одјељења за спољне црквене односе Антоније, и митрополит Српске православне цркве Иринеј, наводи се у саопштењу, објављеном на сајту Кремља.
На почетку састанка, српски патријарх је поклопио Путину васкршње јаје.
– Српска православна црква даје значајан допринос јачању односа између наших народа, који традиционално његују најтоплије, најближе и најповкерљивије савезничке односе. Ваше Светости, дозволите ми да вас у име свих срдачно поздравим у Москви. Овде влада посебна атмосфера, радује нас што Вас видимо овдје. Знамо да Српска православна црква снажно подржава укупни развој билатералних руско-српских односа, који су традиционално топли, блиски и пријатељски. Дозволите ми да Вам честитам празник Васкрс. То је наш заједнички свјетли празник – истакао је руски лидер.
Још једном је истакао да руско-српски односи увијек имали посебан карактер и додао да је то зато што нас повезују снажни, дубоки, духовни, заједнички коријени.
– Увијек нам је драго да вас видимо. Предсједника Србије очекујемо 9. маја у Москви на свечаности посвећеној побједи у Великом отаџбинском рату – поручио је Путин.
Истакао је и да ситуација на Балкану није једноствна и навео да руска страна зна за напоре уложене да се ојача позиција Србије.
Претходно су се патријарх српски Порфирије и патријарх московски и цијеле Русије Кирил састали у сједишту Руске православне цркве и званичној резиденцији патријарха, Даниловом манастиру у Москви.
Патријарх српски Порфирије допутовао је синоћ у Москву, гдје ће боравити током Свјетле седмице, а током посјете Московска духовна академија уручиће му диплому почасног доктора богословских наука.
Поглавару СПЦ ће, на основу одлуке академског колегијума Московске духовне академије, на челу са деканом и епископом сергијево-посадским и дмитровским Kирилом, бити уручена диплома почасног доктора богословских наука (honoris causa) за научни и образовни допринос развоју богословске науке и јачању веза између двије сестринске цркве, преноси РТ Балкан.