Скупштина Борачке организације Републике Српске /БОРС/, једногласно је оцијенила да резолуција о Сребреници не доноси ништа добро, да ће нарушити ионако крхке мир и стабилност у БиХ и да је усмјерена против српског народа и Републике Српске.
На данашњој сједници једногласно је донесен закључак којим су подржани слога и јединство политичких партија на посљедњој сједници Народне скупштине Републике Српске, приликом усвајања Извјештаја Независне међународне комисије за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији од 1992. до 1995. године.
Предсједник БОРС-а Радан Остојић, истакао је да је оцијењено да је извјештај независан, непристрасан и објективан јер је донесен од компетентних стручњака, те да је у њему констатовано да на подручју Сребренице 1995. године није почињен геноцид.
Остојић је истакао да је Скупштина оштро осудила иницијативу да се у Генералној скупштини УН гласа о резолуцији о Сребреници која је усмјерена против српског народа јер му се жели ставити етикета да је геноцидан.
„Још већи је апсурд тај што је српски народ у цијелом прошлом вијеку, посебно у Другом свјетском рату, преживио геноцид и сад ти који су преживјели проглашавају се геонцидним на приједлог од оних који су починили тај геноцид“, рекао је Остојић.
Остојић је указао и да је констатовано да је од 1996. године на сцени констатно урушавање Републике Српске и унитаризација БиХ што се жели учинити и резолуцијом.
Он је додао да је такође констатовано да међу српском народом и политичким партијама не постоји онај капацитет слоге и јединства који су неопходни да се Српска сачува, а сматрају да су једино средство борбе у овом тренутку слога и јединство читавог српског корпуса.
„С тим у вези донијели смо закључак, којим захтијевамо да се што прије успостави слога и јединство унутар Републике Српске и да се општим консензусом дефинишу општи национални интереси с циљем очувања Српске“, истакао је Остојић.
Остојић је навео да су он и Предсједништво БОРС-а, задужени да на састанак позову све релевантне факторе од представика политичких партија, Српске православне цркве, академске заједнице, невладиног сектора и других важних субјеката да би се о томе разговарало.
„Скупштина је рекла да су они који не буду сарађивали сигурно ти који стављају своје личне интересе испред Републике Српске и српског народа“, нагласио је Остојић.
Члан Одбора РВИ Скупштине БОРС-а Душан Мастикоса, најважнијим закључком сматра поштовање слова Дејтонског мировног споразума и свих његових анекса, као и да се у свим могућим елементима, презентује да се рјешења дође разговором унутар три народа и два ентитета.