Насловна Најновије Сарајево и Београд међу пет градова са најзагађенијим ваздухом

Сарајево и Београд међу пет градова са најзагађенијим ваздухом

176
0

Београд и Сарајево јутрос су међу првих пет градова у свијету са најзагађенијим ваздухом, подаци су сајта „Ајкјуер“.

Најзагађенији град јутрос у 8.00 часова био је Лахор у Пакистану, са индексом загађености 226, слиједи Делхи у Индији са индексом 201, Сарајево са 176 и Београд са 170.

Индекс загађености ваздуха у Сарајеву од 176, са концентрацијом ПМ 2,5 честица је 17,8 пута већом од препоруке Свјетске здравствене организације /СЗО/.

Овог јутра Београд није и најзагађенији град у Србији, јер су од њега загађенији Лесковац са индексом 185, Чачак 178 и Нови Сад 176, а ваздух је загађен и у Ужицу, Ваљеву и Панчеву.

Према најавама метеоролога, у Београду се ускоро очекује кошава, која ће очистити ваздух у престоници.

На сајту Градског завода за јавно здравље Београд, наводи се да према препоруци стручњака, у случају јако загађеног ваздуха, треба скратити дужину и интензитет напорних активности.

Осјетљивим категоријама становништва савјетује се да вјежбање обаве у затвореном простору.

Не треба отварати прозоре када је квалитет ваздуха оцијењен са „загађен“ или „јако загађен“.

Kонцентрација загађујућих материја је највећа у периоду сезоне гријања, у вечерњим, ноћним и јутарњим часовима.

Просторије је пожељно провјетрити неколико пута у току дана, и за то бирати периоде када је очекивано концентрација загађујућих материја најнижа, а то је између 11.00 и 15.00 часова.

Хируршке маске, како се наводи, не могу спријечити продирање загађујућих честица, али помажу у смањењу иритације дисајних путева.

Индекс загађености ваздуха формира се на основу испитивања концентрације шест главних загађивача: ПМ-2,5 честица, ПМ-10 честица, угљен-моноксида, сумпор-диоксида, азот-диоксида и озона у нивоу земље.

ПМ честице од 2,5 микрона су најопасније јер су најмање. Оне настају сагоријевањем фосилних горива – ауспуси аутомобила, гријање на дрва и угаљ, лако продиру у тијело и уколико се наталоже, могу изазвати кардиоваскуларне проблеме и проблеме дисајних органа.

ИЗВОРсрна, фото Глас Српске
Претходни текстНа Јахорини међународна конференција о јавним набавкама
Сљедећи текстПоново прекинуто гласање на два бирачка мјеста у Шавнику