Данас се у свијету обиљежава Свјетски дан становништва, који су Уједињене нације утемељиле како би усмјериле глобалну пажњу на важност демографских питања.
У прошлој години је у Републици Српској стопа фертилитета износила 1,47 дјеце по жени, што представља благи пораст, али је и даље испод нивоа потребног за просту репродукцију становништва за шта је непоходно да жена роди барем два дјетета.
Из Републичког завода за статистику су, поводом Свјетског дана становништва навели да је прошле године укупна просјечна старост мајке при рођењу дјетета повећана на 29,8, док је старост при првом порођају достигла 28,2 године.
Из Завода напомињу да институције Републике Српске издвајају знатна средства за пронаталитетну политику, али и сугеришу да је за оснаживање младих да граде породице какве желе, неопходно осигурати услове у којима ће моћи да бирају родитељство раније не под притиском, него у стабилности.
– Промјена тренда није у подстицању рађања по сваку цијену, већ у уклањању препрека које младима онемогућавају да родитељство виде као оствариву и пожељну животну одлуку – нагласили су из Републичког завода за статистику.
Неке од активних популационих мјера на републичком нивоу су помоћ за опрему новорођенчета, матерински додатак, додатак на дјецу за прво, друго, треће и четврто дијете у зависности од материјалног положаја породице, реда рођења и узраста дјеце, те пронаталитетна накнада за треће и четврто рођено дијете.
Активна популациона мјера је и рефундација накнаде плате за вријеме кориштења породиљског одсуства, програм за обезбјеђивање биомедицински потпомогнуте оплодње, бесплатни уџбеници за ученике основне школе, те стамбени кредити за младе брачне парове до навршених 30 година.
Из Завода су навели да ове мјере не треба посматрати као изоловане иницијативе, већ као дио стратегије оснаживања младих која не условљава родитељство, него га чини доступним, безбједним и достојанственим.
Одлагање родитељства представља све израженији демографски и друштвени феномен у већини европских држава, па тако и у Републици Српској, чије институције издвајају знатна средства за подстицање рађања и подршку родитељима и дјеци, навели су из Републичког завода за статистику.
Ове године Свјетски дан становништва посвећен је оснаживању младих да граде породице по својој мјери – онда када желе, како желе и у окружењу које пружа подршку и сигурност.
У времену глобалних демографских изазова, економске неизвјесности и социјалних промјена, ово питање је од суштинског значаја за будућност једне државе.
Обиљежавање Свјетског дана становништва установљено установио је Управни савјет Развојног програма УН 11. јула 1989. године. Први пут се о успостављању Свјетског дана становништва разматрало 1987. године када је свјетска популација прешла пет милијарди.
У свијету живи 8,09 милијарди људи. Просјечна старост становника у свијету је 30,4 године.
Када је ријеч о годишњем броју рођених и умрлих, број рођених у свијету износи 361.946, умрлих 168.909.
Подаци за свијет се односе на процјене Уједињених нација за 2023. годину.