Насловна Најновије Серија експлозија пејџера које користи Хезболах; осам жртава, 2.800 рањених

Серија експлозија пејџера које користи Хезболах; осам жртава, 2.800 рањених

75
0
Министарство здравља Либана, саопштило је да је осам особа погинуло, а 2.800 је рањено у експлозијима пејџера, које припадници либанске групе Хезболах користе за комуникацију.
 
Kako je izvedena istovremena eksplozija pejdžera u kojoj su povrijeđene  hiljade ljudi
Неименовани званичник Хезболаха, рекао је да је детонација пејџера највећи пробој безбjедности која се десила групи у скоро годину дана сукоба са Израелом.

Ројтерс јавља да су возила хитне помоћи виђена у јужним предграђима Бејрута, док је у околини владала паника. Мештани су рекли да се посљедња експлозија догодила 30 минута након прве.

Безбједносни извор је за Ројтерс додао да су уређаји експлодирали и на југу Либана.

Либанске власти оквалификовале су експлозије пејџера као израелску агресију, саопштило је Министарство информисања.

Израелска војска није коментарисала инцидент.

Поставља се питање како је уопште могуће да пејџери експлодирају, посебно да се то догоди у исто вријеме? Масовна саботажа тако великог броја либанских дојављивача, захтијевала је и правовремену обавјештајну и техничку способност, пише Би-Би-Си.

Од почетка сукоба у Гази прошле године, Хезболах је упозоравао своје чланове да не користе мобилне телефоне, из страха да би их могли изманипулисати израелски обавјештајци. Године 1996. израелска агенција Шин Бет, убила је Хамасовог бомбаша експлозивом у његовом телефону.

Умјесто тога, Хезболах је користио дојављиваче за комуникацију. Нова серија дојављивача испоручена им је недавно. Неко се – а Хезболах не сумња да иза овога стоји Израел – успио тајно убацити у ланац доставе тих дојављивача.

Бивши стручњак британске војске за муницију, који је желио остати анониманн, рекао је да су уређаји вјероватно били паковани са 10 до 20 грама високоексплозивног војног експлозива скривеног унутар лажне електроничке компоненте.

Овај експлозив, рекао је стручњак, био би активиран сигналом, нечим што се назива алфанумеричка текстуална порука.

Након активације, сљедећа особа која би користила уређај изазвала би експлозију.

ИЗВОРСпутник, Фото: EPA-EFE/WAEL HAMZEH
Претходни текстПротив мушкарца Д.Б. са Сокоца поднесен захтјев за покретање прекршајног поступка због пријетњи
Сљедећи текстРезултати пописа у Црној Гори биће објављени 15. октобра