Новинска агенција Републике Српске – СРНА, прославиће сутра крсну славу Благовијести и 33 године рада.
СРНА је, одлуком Народне скупштине тадашње Српске Републике БиХ, основана на Благовијести, 7. априла, 1992. године на Палама, као Српска новинска агенција – СРНА.
СРНА је медиј који је имао велики утицај у стварању Републике Српске. Само неколико дана након што је почео грађански рат у БиХ, 7. априла 1992. године, у свијет је емитована прва вијест СРНЕ.
Новинска агенција Републике Српске, била је први медиј српског дијела БиХ и створена је у часу када су већ почели ратни сукоби, а главни пријератни медији у тадашњој Социјалистичкој Републици БиХ, били су под ратном и пропагандном контролом такозване Републике БиХ.
СРНА је неодвојиво везана за настанак Републике Српске и представља једну од њених најстаријих и најзначајнијих институција.
Ангажованошћу и преданим радом запослених, СРНА је била и остала медијски симбол Републике Српске и за свој рад добила значајна одликовања од институција Српске.
Од оснивања 1992. године, била је свједок бурних догађаја и хроничар тешких времена. Током више од три деценије рада и развоја, СРНА је успјела да одговори на високе захтјеве професије и ослонац је свим медијским кућама на подручју Српске, као и ван њених граница.
У стварању СРНЕ учествовали су истакнути српски интелектуалци, новинари, књижевници који су из Сарајева стизали на Пале у малу ратну редакцију. Те људе, који су најзаслужнији за стварање СРНЕ, красили су воља, ентузијазам и жеља да истина о рату у БиХ допре у свијет.
Нажалост, многи од њих данас нису међу живима, али њихове заслуге остају као вјечни печат не само у СРНИ, већ и у српском новинарству.
Најбоља потврда успјеха СРНЕ јесте чињеница да су њене вијести у то ратно вријеме преузимали водеће свјетске агенције Ројтерс, АФП, АП, ИТАР-ТАСС, РИА Новости, ДПА, БТК, јапански КЈОТО, италијанска АНСА, те око 120 других корисника са простора бивше Југославије и из свијета.
У ратним годинама Срнина дописничка мрежа израсла је до 48 дописника из Републике Српске, 10 дописништава из Србије и Црне Горе, дописништва из Вуковара и Книна, као и 22 дописника из иностранства.
Од 1998. сједиште СРНЕ је у Бијељини, а одлуком Владе Српске 27. марта 2008. добила је свој садашњи назив – Новинска агенција Републике Српске – СРНА.
Од оснивања СРНА је објавила више од 3,5 милиона информација – вијести, извјештаја, репортажа, интервјуа, аналитичких текстова, аудио и видео извјештаја, те фотографија.
Новинска агенција Српске у 2024. години објавила је 74.204 информације, а на свом сајту 38.216. По сервисима, емитовано је укупно 112.357 вијести, затим 42.237 фотографија, 2.464 фоно-записа и 4.538 видео-материјала.
Од 21. септембра прошле године СРНА је почела са емитовањем видео-подкаста, новог садржаја за кориснике, који се емитује сваке суботе на „Јутјуб“ каналу и друштвеним мрежама, а видео-садржај је доступан и у сервису Агенције.
СРНА је у свом студију у Бањалуци до сада угостила највише представнике политичког, јавног, културног и спортског живота Републике Српске и региона.
Са подкастом СРНА додатно јача сервис и оправдава улогу једног од најзначајнијих медија који, уз објективно, професионално и правовремено информисање, већ 33 године служи грађанима Републике Српске и оправдава свој слоган „Нама вјерују“.
И у овој години СРНА је наставила да се развија, те је 26. марта са радом почео и портал на енглеском језику, први у региону те врсте под називом „СРпска НАтионал.цом“.
Захваљујући овом пројекту, СРНА остварује пробој и на свјетски медијски простор, а оно што је најважније омогућава да се и на овај начин глас Републике Српске чује широм свијета, што и јесте један од њених основних задатака.
Прва новинска агенција у БиХ, и овај пут је прва у региону која је отворила портал на енглеском језику, што је посебно важно у времену експанзије портала који често шире полупровјерене, а некада и нетачне информације.
Захваљујемо свим корисницима на досадашњој сарадњи са жељом да она буде још успјешнија, а СРНА ће одговорно и професионално наставити да ради на добробит Републике Српске и њених грађана.