Насловна Најновије У уторак документарац о партизанском злочину у Миљевини

У уторак документарац о партизанском злочину у Миљевини

43
0

На Филозофском факултету на Палама у уторак, 24. децембра, биће приказан документарни филм „Понор-право на сјећање“ о партизанском злочину над припадницима Југословенске војске у отаџбини у Миљевини код Фоче 1945. године.

Приказивање филма организује Борачка организација општине Пале у сарадњи са Средњошколским центром „Фоча“ из Фоче, чији су ученици и професори Бранка Грујичић и Рајка Голијанин дали допринос његовом стварању.

Из Борачке организације Пале су навели да је циљ филма да се расвијетли злочин који се догодио по званичном завршетку Другог свјетског рата, у мају 1945. године на простору Миљевине, када су партизани ликвидирали неколико хиљада припадника Југословенске војске у отаџбини.

Представљање филма биће уприличено у амфитеатру Филозофског факултета у 18.00 часова.

Краљеви војници из Србије, мучки и на превару убијени од партизана у мају 1945. године и бачени у јаме код Миљевине.

Документарни филм, назван по једној од јама у коју су партизани бацали заробљене војнике, фочански средњошколци су снимали годину дана.

ИН4С, Срна, 5. 6. 2024, Ђаци снимили филм о масовном партизанском злочину у  Миљевини | Српски меморијал

Користећи историјске изворе и медијске извјештаје у којима се преносе свједочења мјештана Миљевине, ђаци у филму наводе да су партизани заробљене војнике повезане жицом у колонама доводили до јаме Понор, једног би убили и он би остале повлачио за собом, након чега се из јаме данима чуло запомагање.

О овом ужасном злочину морало се ћутати јер су припадници Озне, а касније Удбе, хапсили и ликвидирали свакога ко би јавно причао о томе.

Тачан број страдалих војника Југословенске војске у отаџбини, што у борбама на Зеленгори, што у ликвидацијама након предаје, никада није утврђен.

Није утврђено колико их је убијено након заробљавања, а јаме у које су бачени никада нису у потпуности истражене.

Историчари наводе да је, према процјенама, у највеће стратиште – јаму Понор, бачено између 700 и 2.200 војника.

ИЗВОРсрна, фото илустрација
Претходни текстСлиједе обилне сњежне падавине и јак вјетар
Сљедећи текстИсточно Сарајево: Сутра округли сто о жртвама ратне тортуре у Српској