У индустријској зони у Броду на Дрини обновљена је канализациона мрежа заједничким улагањима општине Фоча и привредника, чиме је ријешен дугогодишњи проблем одвода отпадних вода, а наредни кораци су асфалтирање саобраћајнице кроз ову зону, те увођење расвјете и система противпожарне заштите, најављују из општине.
На мјесту некадашњег комбината „Маглић“ општина је прије 15 година формирала индустријску зону, у којој тренутно послује 15 привредних субјеката, већином дрвопрерађивача, са више од 200 радника.
Привредници истичу да су годинама били принуђени да користе запуштену и девастирану инфраструктуру бившег комбината, што је отежавало њихов развој.
Након што је прије неколико година, изградњом три трафостанице, ријешен проблем напајања струјом, све је више уређених парцела и производних погона, а процесу унапређења услова допринијеће и обновљена канализациона мрежа, па су честа запушења и изливање отпадних вода сада прошлост.
Предсједник општинског Удружења дрвопрерађивача Горан Ђуковић рекао је да су послије много година успјели, ангажманом привредника из индустријске зоне и уз помоћ средстава општине Фоча, да обнове 250 метара канализационе инфраструктуре гдје се налазило уско грло са највише запушења, што ће олакшати пословање.
Наредни кораци су изградња модерне саобраћајнице, расвјете и система противпожарне заштите у индустријској зони, а привредници тврде да ће им то помоћи у ширењу производних капацитета, те олакшати прелазак у веће фазе прераде, што вуче са собом и повећање броја радника.
„Ових 15 привредних субјеката прави отприлике годишњи промет у производњи више од 30 милиона КМ, запошљава више од 200 радника и ми то у сваком случају заслужујемо, поготово као једна стратешка грана када је у питању развој општине Фоча, а дрвна индустрија то свакако јесте“, указао је Ђуковић.
Начелник општине Милан Вукадиновић навео је да су остварени одређени кораци у рјешавању нагомиланих инфраструктурних проблема, те да ће општина у наредној фази ријешити имовинскоправне односе и израдити пројектну документацију за путне комуникације, противпожарну заштиту и расвјету.
„Општина као титулар који води рачуна о свом власништву треба да уради привредницима неопходну инфраструктуру, а даље ће власници свих ових објеката у свом дијелу уредити двориште и дефинитивно је направити индустријском зоном, јер она сад не може да се тако зове због свега овога што недостаје, али идемо корак по корак уз обострану сарадњу“, рекао је Вукадиновић.
Начелник је данас посјетио и мини-индустријску зону у насељу Ливаде, гдје одраније послује предузеће за откуп шумских плодова, а однедавно послује текстилни погон и фирма за производњу ПВЦ и алуминијумске столарије.
Због недостатка просторија, Фочак Далибор Ђевић био је приморан да радионицу за израду столарије првобитно отвори у Сарајеву, али, након што је општина понудила дио индустријске зоне на Ливадама под закуп, производњу постепено пребацује у Фочу.
„Простор је адаптиран да се може радити, још не у потпуности, али у наредних годину двије у потпуности ћемо га адаптирати и преселити сву производњу овдје. То нам много значи јер пут до Сарајева је тежак, а у принципу значи и за нашу регију, јер овдје све производимо што и у Сарајеву, бржи је рок испоруке“, истакао је Ђевић.
Текстилни погон предузећа „Графо Балкан“, који у Фочи послује од прошле године, у јануару се уселио у индустријску зону на Ливадама. Руководилац погона Никола Петровић изјавио је да су од општине добили просторије под концесију на 10 година, уз договор да се њихово улагање у објекат рачуна као компензација дијела кирије.
„Задовољни смо, објекат у потпуности испуњава услове који су потребни за наш рад. Тренутно имамо запослених 56 радника, а у наредних два до три мјесеца вјероватно ће бити проширење за још десетак радних мјеста. Примарно нам је тржиште БиХ, мањим дијелом за извоз, радимо ХТЗ опрему у комплету, мајице, спортске дресове, шорцеве, тренерке, ски-јакне, ски-одијела“, навео је Петровић.
Начелник Вукадиновић напоменуо је да су привредницима, који су били на прекретници да напусте Фочу, успјели на Ливадама да створе минималне услове да имају погон.
„И на Ливадама недостаје асфалтирање, расвјета и комунална инфраструктура. Када урадимо пројектну документацију, у наредним годинама настојаћемо то да ријешимо и ставимо у пуну функцију“, рекао је Вукадиновић.
Он је истакао да општина размишља да формира ново или да неком од својих постојећих предузећа повјери на управљање бригу око струје, воде, расвјете и канализације у индустријским зонама, а да заузврат од привредника тражи да запосле већи број људи, унаприједе производњу и воде рачуна о својим пос