Насловна Најновије Француски медији: Концерт наци симпатизера Томпсона паралисаће Загреб

Француски медији: Концерт наци симпатизера Томпсона паралисаће Загреб

91
0

Француска новинска агенција АФП, пише о сутрашњем концерту Марка Перковића Томпсона у Загребу.

Наводе да је Томпсон пјевач познат по симпатијама према пронацистичкој идеологији, због чега је, како пишу, забрањен у више земаља.

Индеx.хр је текст о Томпсоновом концерту пренио у цјелини:

Концерт пјевача познатог по пронацистичким симпатијама, овог викенда у Загреб ће привући рекордних 450.000 људи, а хрватске су власти у сриједу упозориле грађане да избјегавају то подручје, јер ће догађај паралисати саобраћај у граду.

Дванаест болница стављено је у стање приправности, због очекиваног повећања интервенција током Томпсонова суботњег концерта, а хиљаде полицајаца биће распоређене како би управљале навалом у град који је већ препун љетних туриста.

У близини хиподрома, гдје се концерт одржава, биће постављена и пољска болница с 200 кревета, а посјетиоци су упозорени да се припреме за високе температуре.

Marko Perković Tompson - Srpskainfo

Марко Перковић, познат под умјетничким именом Томпсон, забрањен је за наступе у више земаља због изражених симпатија према усташком режиму из Другог свјетског рата.

Усташки симболи су уобичајени призор на Томпсоновим концертима, а једну од својих најпознатијих пјесама започиње узвиком фашистичког слогана који је користио режим савезника нациста.

Концерт је распродан у свега неколико дана априла, а према подацима платформе за продају улазница “Ентрио“, трећина посјетилаца млађа је од 28 година. Полиција процјењује да ће на концерту бити најмање 450.000 људи, што га чини највећим у хрватској историји.

„Људи га обожавају због домољубних пјесама и љубави према Хрватској“, рекао је за АФП 22-годишњи Никола, који није желио навести презиме.

Jutarnji list - Thompson pred 22 tisuće ljudi, policija tvrdi da nema većih  izgreda, a Damir pred kamerama diže desnicu i viče: 'Za dom...'

Студент игнорише усташке узвике на концертима и тврди да они само одражавају „ратно“ вријеме у којем је пјесма настала. „Нисам био ни рођен кад је та пјесма објављена.“

Томпсон, фолк-рок икона хрватске деснице, постао је познат 1990-их захваљујући националистичким пјесмама из времена Домовинског рата.

Међутим, његов менаџер Здравко Баришић, рекао је домаћим медијима да су оптужбе за симпатије према усташама „непримјерене“, те да се ради о „концерту, а не политичком скупу“.

Загребачки градоначелник Томислав Томашевић, иначе лијеве политичке оријентације, одбио је раније позиве за забрану концерта, оцијенивши да би то било „контрапродуктивно“.

У посљедњим годинама у Хрватској се биљежи све већа толеранција према пронацистичкој прошлости, а критичари оптужују власти да не санкционишу кориштење усташких симбола. Усташе су током Другог свјетског рата прогонили и убили на стотине хиљада Срба, Јевреја, антифашистичких Хрвата, Рома и других у концентрационим логорима.

Иако је тзв. Независна Држава Хрватска била нацистичка марионетска творевина, данашњи симпатизери тог режима, његове вође виде као осниваче модерне хрватске државе.

Lupigini fotoaparati na Thompsonu u Maksimiru :: Novice :: Lupiga

Центар Симон Визентал, водећа јеврејска организација за људска права, оптужио је Томпсона да својим пјесмама велича геноцид, те истакао да приказивање усташких обиљежја на његовим концертима „није случајно, нити је грешка“.

Историчар Хрвоје Класић, рекао је за АФП, да популарност пјевача не значи и раст подршке екстремној десници у хрватском друштву. Велика већина фанова, Томпсона доживљава као „патриоту који промовише традиционалне вриједности попут домовине, вјере и породице“, рекао је Класић. „Хрватско друштво традиционално нагиње лагано удесно и има снажан патриотски набој.“

На посљедњим парламентарним изборима, Домовински покрет (ДП), познат по националистичкој и антимигрантској реторици, постао је дио владајуће коалиције.

ИЗВОРНезависне новине, АФП, Фото: Sanjin Strukic/PIXSELL + илустрација
Претходни текстУ понедјељак наставак суђења оптуженом за удес у којем је погинуо новинар Горан Маунага
Сљедећи текстСоколац: Адаптацијом просторија обезбијеђен боравак за још 32 малишана