У Влади Србије одржан је други састанак сталног радног тијела Организације за националну стратегију за кризне ситуације у нафтном сектору, на којем се разговарало о стању на тржишту и снабдијевености нафтним дериватима, саопштило је Министарство рударства и енергетике Србије.
– На дневном нивоу пратимо пословање Нафтне индустрије Србије, ситуацију на тржишту и кретање цијена, јер нам је приоритет да обезбиједимо што већу сигурност снабдијевања – рекла је министарка рударства и енергетике Србије Дубравка Ђедовић Хандановић.
Државне институције су, истакла је она, на располагању како би се ефикасно организовале логистичке операције, оптимизовали транспортни и складишни капацитети, убрзали административни процеси и осигурало несметано снабдијевање нафтом и дериватима на цјелокупном тржишту.
– Разматрамо различите сценарије у вези са санкцијама НИС-у, будући да је ријеч прије свега о политичком питању које може имати посљедице по нашу енергетску безбједност и економију. Подршка свих нафтних компанија које послују у Србији важна је како бисмо осигурали што стабилније снабдијевање и повећали капацитете – изјавила је она.
Томислав Мићовић, генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије, истакао је да су у овом тренутку задовољене потребе домаћег тржишта.
Додао је да чланице Удружења реализују планове повећања увозних и складишних капацитета, како би се осигурала стабилност снабдијевања у случају евентуалних поремећаја на тржишту и обезбиједиле довољне резерве за домаће потрошаче.
На састанку је поновљено да је НИС упутио званичан захтјев Одјељењу за контролу стране имовине Секретаријата за финансије (OFAC) САД за одлагање санкција, који су званично подржале Србија и Мађарска, с обзиром на значај НИС-а за снабдијевање нафтом, али и привреду у региону.
Осим чланица Удружења нафтних компанија на састанку су учествовали и представници Нафтне индустрије Србије, Транснафте, Министарства рударства и енергетике, Министарства финансија, Министарства унутрашњих послова, Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, Министарства унутрашње и спољне трговине, Управе за резерве енергената и Републичке дирекције за робне резерве.