Изузетак ће бити само службе хитне помоћи и центри ургентне медицине, гдје ће бити у изузетним ситуацијама остављена могућност идентификације пацијената и на друге начине, нагласили су из Фонда.
– Преласком на примјену искључиво електронске здравствене картице повећаће се сигурност и заштита личних података пацијената, уз истовремено олакшавање приступа релевантним медицинским информацијама. Наиме, тренутно у Републици Српској у здравственим информационим системима су заступљени различити начини идентификације и претраге пацијента – идентификација путем јединственог идентификационог броја грађанина, електронске здравствене картице, имена и презимена пацијента у комбинацији са датумом рођења и слично – истакли су из Фонда.
Из Фонда су навели да је увођењем електронске картице пацијента и Интегрисаног здравственог информационог система унапријеђен начин идентификације пацијената, чиме се повећала сигурност здравствених и личних информација, као и транспарентност извршених услуга и процедура, због чега је и важно да се максимално користе све ове могућности и предности.