У организацији Одбора Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова, данас и сутра биће обиљежено 80 година од страдања више од 6.000 Срба Сарајевско-романијске регије у Старом Броду и Милошевићима код Вишеграда које су на монструозне начине убиле усташе Јуре Францетића.
Обиљежавање ће почети данас свечаном академијом у вишеградском Дому културе од 19.00 часова.
У Андрићграду је сутра у 10.30 часова предвиђен полазак туристичког брода са званицама, а у 12.00 часова ће у Старом Броду на Дрини бити служен парастос убијеним цивилима.
Полагање вијенаца на спомен-обиљежје и цвијећа у ријеку Дрину је у 12.20 часова, а у 12.30 је предвиђено обраћање званичника.
Обиљежавању ће присуствовати и делегација Народне скупштине Републике Српске, коју чине народни посланици Перо Петровић, Љубиша Крунић и Александар Главаш, најављено је из Народне скупштине.
Министар рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Душко Милуновић рекао је јуче да се овај догађај у Старом Броду на Дрини и Милошевићима обољежава да никада не би заборавили да су злочинци били Хрвати и муслимани, а Срби жртве.
Милуновић је нагласио да је комунистичка власт, настојећи да успостави режим братства и јединства, сакрила овај догађај од очију јавности.
Он је подсјетио да је 22. марта 1942. године почињен тежак злочин над српским народом који је покушао да спас потражи у Србији, да је 326 дјевојака тражећи спас од усташа скочило у Дрину.
„На цијелом платоу према Дрини кретало се око 25.000 жена, дјеце и стараца, који су имали намјеру да пређу ријеку на скелском прелазу у Старом Броду и потраже спас у Србији. Усташе су у овом покољу убиле више од 6.000 ненаоружаних Срба, искључиво цивила, жене су силовали и бацали у Дрину“, рекао је Милуновић, који је и предсједник Одбора Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова.
Он је истакао да се послије Другог свјетског рата мали број преживјелих надао да ће злочинце стићи правда и да ће бити позвати да свједоче пред судовима, али је комунистичка власт сакрила од очију јавности.
Програм обиљежавања биће реализован у присуству представника институција Републике Српске, српских представника у институцијама БиХ, општине Вишеград, града Источно Сарајево, општина Хан Пијесак, Рогатица, Фоча, Ново Горажде, делегације Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука Оружаних снага БиХ, невладиних организација и удружења од јавног интереса проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата Републике Српске и НОР-а, градских и општинских организација и грађана.
Током усташке офанзиве 1942. године мучки је убијено више од 6.000 Срба са подручја Сарајева, Сокоца, Олова, Кладња, Рогатице, Хан Пијеска и Вишеграда, који су покушали да пређу ријеку Дрину и потраже спас у Србији.
Најмасовније убијање почињено је 22. марта 1942. године, али су убијања трајала и до почетка маја 1942. године.
У Старом Броду освештан је Спомен-музеј старобродским жртвама у оквиру обиљежавања 77 година од страдања више од 6.000 Срба Сарајевско-романијске регије.
У Спомен-музеју постављено је 27 скулптура са 39 ликова, које симболизују збијег и улазак српских мајки са дјецом у наручју, у набујалу Дрину.