Насловна Вијести Ковачевић: Њемачка резолуција није подршка БиХ него Бошњацима

Ковачевић: Њемачка резолуција није подршка БиХ него Бошњацима

303
0

Савјетник српског члана Предсједништва БиХ Радован Ковачевић изјавио је Срни да се садржај резолуције коју је данас усвојио Бундестаг под називом „Подршка БиХ на путу у бољу будућност“ ни на који начин не може назвати подршком БиХ него подршком једном народу у БиХ – бошњачком.

Према његовим ријечима, подршка сигурно није фаворизовати једну од три стране у БиХ, а једина права подршка од било које стране земље, а поготово од тако озбиљне као што је Њемачка, била би искључиво подршка и позив на дијалог и договор кључних унутрашњих фактора у БиХ, а то су три конститутивна народа и два ентитета.

„Све осим тога значи само то да Срби и Хрвати, чија права су већ увелико угрожена, имајући у виду оно што пише да су наша права у Дејтонском мировном споразуму, треба константно да прихватају ту ситуацију да им се права одузимају, а да бошњачки народ треба стално да добија поруке подршке за њихове нереалне жеље и амбиције које треба да значе да само они у БиХ имају право“, рекао је Ковачевић.

Он је поручио да то сигурно није подршка БиХ и на који начине неће допринијети било каквом побољшању амбијента у БиХ, већ напротив.

Ковачевић је истакао да ЕУФОР, односно мисија „Алтеа“, имају подршку српског члана Предсједништва БиХ Милорада Додика и Републике Српске, али искључиво као мисија која треба да помаже у очувању мира у БиХ.

„С обзиром на то да мир у БиХ ни на који начин није угрожен, илузорно је слање било каквих нових војника, без обзира на то из које земље они долазе“, рекао је Ковачевић.

Он је истакао да постоји оправдана бојазан српског становништва на присуство њемачких трупа на територији на којој Срби живе, узимајући у обзир историјски контекст.

„Треба споменути да немамо никакав утицај на то на који ће начин ЕУ одредити распоред формација ЕУФОР-а у БиХ“, рекао је Ковачевић.

Бундестаг је данас усвојио резолуцију „Подршка БиХ на путу у бољу будућност“ којом се од њемачке Владе тражи да се у ЕУ заложи за „санкције против оних који поткопавају територијалну интегритет и уставни поредак БиХ“. Бундестаг је дао зелено свјетло и да Њемачка у БиХ у оквиру мисије ЕУФОР-а „Алтеа“ упути до 50 војника. 

ИЗВОРсрна
Претходни текстПријем за ученика генерације Основне школе
Сљедећи текстВујичић: Уставни суд БиХ својим одлукама додатно компликује ситуацију