Начелник братуначке општине Срђан Ранкић рекао је Срни да су фотографије поставили чланови породица погинулих уз његову сагласност и подршку с циљем да се укаже да су на овом подручју страдали и Срби и да су над њима почињени многи злочини за које нико није одговарао.
– Прошло је 30 година а нико није одговарао за 3.267 убијених Срба од којих је скоро половина било цивила који су убијени у својим кућама и двориштима. На овај начин желимо да укажемо да за убијене Србе нема земаљске правде – каже Ранкић.
Он истиче да је упутио позиве свим амбасадама и међународним организацијама у БиХ да њихови представници дођу на обиљежавање 30 година од српског страдања, које је одржано 2. јула у Братунцу, али да се нико није одазвао.
– То говори о дискриминаторском односу, о једностраном гледању на рат и жртве у БиХ, о боли која се наноси породицама убијених Срба и о неправди коју дијели међународно и правосуђе БиХ – рекао је Ранкић.
Он каже да су фотографије убијених Срба постављене да их виде међународни представници када буду долазили на комеморацију настрадалим бошњачким војницима у Поточарима 11. јула.
– Редовно долазе на ову комеморацију, иако се ради о погинулим војницима док се не интересују за српске цивилне жртве. Можда ће ове фотографије изазвати нечију савјест и реакцију да се запита како је могуће да за толико убијених нико није одговарао – рекао је Ранкић.
Фотографије убијених Срба уз пут Братунац -Поточари; Циљ – показати да су на овом подручју страдали и Срби
Фотографије су поставили потомци настрадалих и представници Удружења породица погинулих. Кажу – ово је начин да неко из међународне заједнице који буде пролазио овим путем види и чује његов вапај.
На фотографијама се налазе мајка, отац и брат Бране Вучетића, које су звјерски у Бјеловцу у децембру 1992. године убили припадници 28. дивизије тзв. Армије БиХ из Сребренице.
– Они су дали животе за Републику Српску, а ако нема њих нема Републике Српске – рекао је Вучетић.
Потомци жртава и грађани Братунца имају јасну поруку.
– Нека виде амбасадори кад буду пролазили, да смо и ми убијани – навео је Ђорђе Петровић.
Начелник општине Срђан Ранкић каже да су фотографије поставили чланови породица погинулих уз његову сагласност и с циљем да се укаже да су на овом подручју страдали и Срби и да су над њима почињени многи злочини за које нико није одговарао.
– Прошло је 30 година а нико није одговарао за 3.267 убијених Срба од којих је скоро половина било цивила који су убијени у својим кућама и двориштима. На овај начин желимо да укажемо да за убијене Србе нема земаљске правде – каже Ранкић.
Подршку је дала је и Борачка организација општине Братунац. Кажу да је ово једини начин да отворе очи онима који су деценијама игнорисали српско страдање на овом подручју.
Фотографије су првобитно биле постављене уз улицу на путу Братунац-Поточари. Међутим због опште безбједности постигнут је договор да се слике са постољима помјере на ограде поред пута приватних посједа.