Члан Главног одбора СНСД-а Срђан Шекара, рекао је Срни, да каменовање куће српске повратничке породице Шантић у мостарском насељу Бијело Поље на Божић говори о потпуном моралном посрнућу политика из Федерације БиХ /ФБиХ/.
Шекара је оцијенио да, када се неко одважи да у Мостару каменује кућу породице која носи презиме једног од највећих српских пјесника Алексе Шантића, који је кроз своје стихове са толико љубави опјевао и свој град и оне који су у њему живјели, живе и тек ће живјети, и то учини на Божић, онда то на одређени начин говори и о потпуном моралном посрнућу политика из ФБиХ које, како је навео, у рукавицама или голоруко и сирово, снажно потхрањују мржњу према Србима и свему што је српско.
„Иако се већ могу чути познати `одбрамбени механизми` о појединачним и изолованим случајевима, нико из бошњачке политичке клике, била то СДА, или фамозна `тројка` која се сваких пар дана пресвлачи у њено одијело, не може побјећи од одговорности и чињенице да сталним лажима, замјенама теза, лицемјерјем и историјским фалсификатима стварају амбијент у којем је дозвољено пљунути на све што је Србима битно и важно, било да је то најрадоснији вјерски или празник који обиљежавају славећи своју слободу и Републику Српску“, рекао је Шекара.
Он је навео да се не треба чудити ако појединац баци камен на српску кућу Шантића ако већ постоји имам који Републику Српску назива геноцидном творевином свјесно наводећи на закључак да су Срби геноцидан народ.
„Не треба се чудити ни на перформанс у граду које је раширених руку дочекивао `свете ратнике` који су током рата ритуално одсијецали српске главе, као ни на урлање пред српском заставом на цркви у Коњицу, које све нас који дуже памтимо подсјећа на Челебиће и Брадину, у којој је побијено, затрто и спаљено све што је било српско, од дјеце, жена и стараца, па све до кућа и гробова“, напоменуо је Шекара.
Шекара је поручио да се не треба чудити, јер то није случајност, већ продукт унитаристичких тежњи политичког Сарајева и дијела међународне заједнице у којима се Срби и Република Српска не препознају као равноправни.
„Без обзира на све, званичници и народ Републике Српске су 9. јануара и у Бањалуци и свим градовима и општинама показали да граница постоји и да су поруке мира и хришћанске љубави које величају слободу као врхунски идеал људских тежњи увијек и гласније и јаче од порука мржње којима нас засипају“, рекао је Шекара.
Група грађана протестовала је у уторак навече, 9. јануара, испред Цркве Светог Василија Великог у Коњицу, захтијевајући да буде скинута српска застава која је стављена за православни Божић, а на лице мјеста изашла је и полиција како би обезбиједила објекат.
Након доласка полиције, овлаштена особа испред цркве је скинула заставу, а окупљени су се разишли. Малобројни Срби у Коњицу рекли су за Срну да су након овог инцидента уплашени и узнемирени.
У мостарском насељу Бијело Поље на Божић је каменована кућа српске повратничке породице Шантић. Портпарол МУП-а Херцеговачко-неретванског кантона Људевит Марић потврдио је Срни да је 7. јануара Полицијска станица Сјевер добила пријаву да је каменована кућа у власништву лица чији су иницијали Б.Ш.