Јучерашње обраћање јавности предсједник Србије Александар Вучић, подијелио је у 10 тачака, те представио одговоре владе на тренутне проблеме са којима се Србија суочава у контексту криза које погађају европски континент.
Вучић је у обраћању јавности истакао како тренутно свијет присуствује великоме сукобу, којега неки чак називају и трећим свјетским ратом.
Kада су у питању регионални односи, Вучић је истакао да је откада је на власти Аљбин Kурти забиљежен повећан број националних инцидената, укупно 128 током 2021. године, на што каже, нико не реагује. Србија је каже, суочена са непримјереним притисцима као и оцјенама онога што се догађа на Kосову.
Вучић је мишљења да је ситуација Србије промијењена нагоре, након изјава руског предсједника Владимира Путина, који је поставио питање Kосова на начин који тренутно одговара Русији.
„Наш одговор биће озбиљан, одговоран и веома снажан“, поручио је челницима Kосова Александар Вучић, називајући Kосово „чедом Запада“.
Ситуација са енергентима, била је трећа тачка обраћања Вучића.
„Суочавамо се са великом кризом у ЕУ и свијету. Мађарски премијер Виктор Орбан је само повлачење увоза руске нафте назвао бацањем атомске бомбе, по значају који ће то да изазове“, истакао је Вучић.
Према његовим ријечима, Србија има одређене количине нафте на свом територију, око 800.000 тона на годишњем нивоу, над којима експлоатациона права припадају Србији као већинском власнику Гаспрома у тој држави.
Вучић је од представника руске компаније тражио да спусте цијене нафтних деривата, дизела и бензина.
„Замолио сам их јер 20 посто нафте коју користе долази из Србије, па би било фер да та цијена и велепродајно и малопродајно буде нижа“, истакао је Вучић.
Србија је изгубила 36 милиона евра у марту одустајући од акциза. Ова држава има резерве нафте и у војним и у робним резервама.
Предсједник Србије је рекао како је његова држава у потпуности овисна о руском гасу, те како ће у тој позицији остати још најмање 2 године, због чега он активно преговара са Гаспромом.
„Спремни смо на диверзификацију. Морамо да обезбиједимо гас за предузећа и наша домаћинства“, рекао је Вучић. Истакао је како је кукњава грађанима омиљени спорт те да се живи много богатије.
Вучић истиче како су из ЕУ тражили да Србија прекине са опскрбом угљем, а да заправо Србија не производи довољно те врсте енергената. Србијанци имају ниску цијену електричне енргије, али се у будућности треба окренути модуларној нуклераној енергији.
„Највећи дугорочни проблем је копање угља, морамо да радимо реверзибилне електране, хидроелектране да бисмо уопште могли да примамо обновљиве изворе енергије“, казао је Вучић.
У ЕУ, компанија Фолксваген је повећала кориштење угља за производњу, а Француска користи снагу свих својих нуклеарних електрана.
„Вјерујемо да ћемо имати мјесеце када уопште нећемо увозити електричну енергију. Скупо ће цијелу Европу и Србију коштати све ово што се збива. Ово за нас постаје немогућа мисија. Kада Нијемци кажу да позивају своје грађане да се купају једанпут у три дана или да купују џемпере и јоргане, то не говоре неозбиљни људи“, истакао је Вучић.
Он је додао да на такве кораке грађане позивају озбиљни политичари, те апеловао да становници Србије схвате озбиљност ситуације, као и да ће чак уз све предузете кораке које је влада направила, у наредном периоду бити великих проблема у држави.