Насловна Најновије Додик: Срби су етнички очишћени из Федерације БиХ

Додик: Срби су етнички очишћени из Федерације БиХ

327
0

У протеклом периоду честе су организације одређених скупова, углавном Сарајева, на којима се говори о босанској нацији и другим националним питањима. У континуитету, а посебно посљедњих дана, слушамо исту мантру, БиХ се представља као грађанска држава с равноправним народима, грађанима и слично, рекао је предсједник Републике Српске Милорад Додик.

– Прича се, гле чуда, о етничком чишћењу и другим стварима, али прича је једнострана, неутемељена, без изворних података и аргумента. Тиме, намјерно или несвјесно, само заоштравају ионако тешку политичку ситуацију у БиХ – додао је Додик.

Како он наводи, у бошњачком националном корпусу често позивају на то да је и колико је Бошњака живјело у појединим општинама и регијама данашње Републике Српске, а свјесно се прескаче та иста или још драстичнија промјена када је у питању српски народ у општинама ФБиХ.

– И поред чињенице да 2013. није спроведен транспарентан и фер попис, јер су подаци фризирани, намјештени за већи број Бошњака, треба примијетити да нису могли да лажу за Србе те 2013. године – истиче Додик.

Наводи Додик да је 1991. године БиХ имала свој демографски максимум од 4.37.033 становника, с националном структуром: Муслимани 43,47 одсто, Срби 31,21 одсто, Хрвати 17,38 одсто, Југословнени 5,54 одсто, остали 2,4 одсто.

– Подаци по попису 2013. године су показали потпуно измијењену демографску слику БиХ. Прво, број становника је пао на 3,531.159, па ако се од тога одузме утврђених 196.000 пописаних нерезидената, реалан број је не за 845.874 становника мањи, већ за цијелих 1.041.874 становника – прича Додик.

Каже да, као примјер наводног етничког чишћења на територији данашње Републике Српске често се наводи Приједор у којем је 1991. године живјело 49.350 Бошњака, док их је 2013. године пописано 29.034.

– Међутим, прећуткује се да је у Мостару 1991. године било 23.846 Срба, а 2013. године свега 4.420 или за 81 одсто мање. У Сарајеву је било 259.470 Бошњака, 157.143 Срба, 3.483 Хрвата, 5.640 Југословена и 19.093 осталих, док је 2013. године у Кантону Сарајево пописано 346.575 Бошњака, 17.520 Хрвата, 13.300 Срба и 36.198 осталих. Такође, у Зеници је 1991. године било 23.430 Срба, а 2013. године 2.409 Срба или за цијелих 90 одсто мање – закључује Додик.

Додик је упитао, шта је суштина у свему овоме, те што неће да кажу или прихвате у бошњачком националном корпусу?

– Кренимо од тога да се ратни демографски губици у БиХ 1992-1995. године намећу као значајан фактор савремених тенденција у развоју њеног становништва. Извори података су један од најзначајнијих фактора ваљаности у емпиријском истраживању, као и сами научни извори. Да ли смо имали такве податке? Да, имали смо. Логично је питање гдје смо их имали и јесу ли верификовани? Да, управо тако. Наиме, они који се заклињу у Хашки суд и његове одлуке, прећуткују то и не позивају се на те податке – наводи Додик.

Како каже, пред Хашким судом изнесени су сви подаци у више предмета одбране оптужених српских лица.

– И, у коначном, Хашки суд је већ 2011. године у предмету „Жупљанин-Станишић“ у цијелости прихватио све податке у оквиру Експертског демографског извјештаја, који је у Трибуналу, као демографски експерт, пуних 10 дана износио проф. др Стево Пашалић. Извјештај је усвојен у цијелости са свим подацима који су тамо наведени и, поред тога, у том документу подвучен је један врло важан детаљ – да је у БиХ од 1991. године, што је потврдио и попис 2013. године, дошло до „етничке територијалне хомогенизације“ на цијелом простору БиХ – додаје Додик.

Истиче, да управо то данас сви прећуткују у ФБиХ и сву оштрицу упућују ка Републици Српској да је „настала на геноциду“ и да је „етнички очишћена“.

– Дакле, због оних силних округлих академских столова, Круга 99, члана Предсједништва БиХ Дениса Бећировића, бројних других званичника, важно је истаћи да је становништво БиХ током ратних збивања доживјело велике промјене у свом територијалном размјештају. Те промјене се квалификују на различите начине, а поред тога само током рата изван БиХ је отишло преко милион људи. Након рата вратио се значајан број, али је у другим земљама заувијек остало око 570.000 становника. Када се томе додају и даље интензивни емиграциони процеси, БиХ је данас пала испод три милиона становника. Па ко је за то крив? Република Српска? Уз то, највише одлази управо бошњачко становништво – поручује Додик.

Каже да је резултат свих ових промјена етничка територијална хомогенизација и упрошћавања етничког мозаика на простору БиХ. Тај процес треба узети као реалан и стваран, без упирања прстом у неке измишљене кривце.

– Али, у ФБиХ се то представља у другој конотацији и то да су „насилна етничка хомогенизације и етничка територијализација у рату довеле до великих промјена етничке структуре становништва у општинама и градовима БиХ“. Међутим, уз гомилу бројки и промјена у општинама и градовима БиХ, даље се не врши анализа тих промјена. Просто из разлога што су оне много израженије у Федерацији БиХ, кренувши од Сарајева, преко Тузле, тзв. предратне „југословенске средине“, па надаље – поручује Додик.

Наводи да је зато данас у тузланској регији 1,60 одсто Срба, умјесто 17 одсто предратних, или око 90% Бошњака, умјесто предратних 40-60 одсто, зависно од општине до општине.

– Тако долазимо до рецентних обиљежавања догађаја и трагедија у рату у БиХ и изван БиХ. Из тих разлога су више него икад неопходни јединство и дјеловање у српском националном корпусу, јер у супротном нам то наноси штету, чак већу од очекиване. Све ове лажи из ФБиХ за крајњи циљ имају да се изврши притисак у правцу нестанка Републике Српске или, пак, ако то не успију, да се сруши систем и начин представљања народа и ентитета на нивоу БиХ, а тиме и начин консензуалног одлучивања са гаранцијама од прегласавања – додаје Додик.

Како он истиле, бошњачки политички естаблишмент то нескривено и хоће.

– Они би да су већина, лажна, а ми Срби и Хрвати би требало да смо маргинална мањина препуштена вољи Бошњака. Понекад је лијепо сањати, а ове бошњачке тежње вратиће им се као грозоморан сан због којег им и на јави неће бити добро – закључује предсједник Српске.

ИЗВОРртрс
Претходни текстКошарац: БиХ ће бити онолико колико поштујете Српску
Сљедећи текстСиниша Михајловић добио мурал у Билећи