У Републици Српској има 10 удружења која раде на заштити потрошача и грађани се све више обраћају када имају одређени потрошачки проблем, речено је данас у Источном Сарајеву током округлог стола о информисању потрошача о услугама од општег економског интереса.
Округли сто организовало је Удружење грађана „Женски интерактивни рурални центар“ у сарадњи са Министарством трговине и туризма Републике Српске с циљем подизања свијести код потрошача, али и пружалаца услуга.
Портпарол Удружења Сњежана Росуљаш рекла је новинарима да у Републици Српској има 10 удружења која раде на заштити потрошача и да се у свим центрима грађани све више обраћају када имају одређени потрошачки проблем.
„Ми им пружамо савјетодавне услуге, пишемо приговоре на основу Закона. Битно је да потрошачи сачувају фискални рачун“, навела је Росуљашева и напоменула да је веома битно упознати грађане о Закону о заштити потрошача Републике Српске, као и о њиховим правима у процесу пружања одређених услуга.
Она је појаснила да је у потраживању потрошачких права први корак да се потрошач обрати удружењу, те да се приговор најприје упућује према трговцу, те да се у већини случајева ту проблем и рјешава.
„Уколико се не ријеши у том кораку проблем, имамо добру сарадњу са Републичком управом за инспекцијске послове и у том случају они излазе на терен“, рекла је Росуљашева.
Сара Радановић из Министарства трговине и туризма Републике Српске рекла је да Министарство реализује низ политика на спровођењу Закона, те да се за то на годишњем нивоу издвајају значајна средства.
„Дио средстава издваја се за финансирање режијских и материјалних трошкова, а дио за спровођење пројеката“, рекла је Радановићева.
Она је подсјетила да је Закон о заштити потрошача на снагу ступио 2012. године, те да је накнадно било одређених измјена у Закону, а све с циљем боље заштите потрошача.