Насловна Вијести БиХ Грађевински материјал поново поскупио

Грађевински материјал поново поскупио

238
0

Грађевински материјал на подручју БиХ ових је дана додатно поскупио, а тренд раста цијена ових производа би у наредном периоду могао бити још већи.

Како кажу саговорници „Независних“, неки од разлога виших цијена ових производа су пандемија вируса корона, раст цијена нафте као сировине и горива за транспорт ових производа, те криза у Украјини.

Миле Петровић, секретар Удружења грађевинарства и индустрије грађевинског материјала при Привредној комори Републике Српске, истакао је за „Независне новине“ да је поскупљење грађевинског материјала кренуло почетком прошле године.

„Тренд поскупљења и несташице настављен је током читаве године и у великој мјери успорио је раст грађевинског сектора, али је континуирано снабдијевање у протеклих пар мјесеци било обезбијеђено. Претходних дана дошло је до додатног поскупљења грађевинског материјала, а у највећој мјери жељеза, којег је и јако тешко набавити“, нагласио је Петровић.

Према његовим ријечима, произвођачи грађевинског материјала, као један од основних разлога, наводе повећање трошкова производње, на које утиче повећање цијена сировина на тржишту.

„Основни разлози за повећање цијена грађевинског материјала су раст цијена сировина због смањене производње, раст цијена нафте као сировине и као горива за транспорт, криза у Украјини, као и раст потражње, због повећаног обима градње“, навео је Петровић.

Мирсад Јашарспахић, предсједник Привредне коморе ФБиХ, казао је да су поскупљења жељеза и челика посљедице пандемије вируса корона, инфлације, кризе у Украјини и поскупљења транспорта, али и цијене горива.

„Ово све чини удар на привреднике у БиХ. Сви полупроизводи који се користе у конструкцијама и производњи у металној индустрији се набављају вани, односно увозе се, тако да је то неки глобални проблем. Држава ће ово морати посматрати као неку нову кризу и доносити мјере помоћи како би посљедице биле што мање за привреду“, сматра Јашарспахић.

Истакао је да у БиХ треба да се разматрају искуства домаћих компанија које су у директној вези с врховима ланаца добављача ових производа како би се видјело шта је могуће да се уради да се буџети не угрозе, али и компаније задрже на неком нивоу као и прије пандемије.

„Потребно је учинити све да се тај тренд раста извоза из БиХ у односу на године прије задржи, а то је могуће једино уз правовремене мјере подстицаја, које ће ублажити ударе које привредници имају. Привредници се морају спасити, јер се тако сви спасавају“, рекао је Јашарспахић за „Независне новине“.

Милош Видић из фирме „Комерц Мали“ из Прњавора, рекао је да ће наредних дана бити повећане цијене жељеза и челика у овој фирми, те да тек треба да формирају нове цијене.

„Прво ће цијене производа од жељеза и челика бити веће за сигурно 20 одсто, а бојим се да ће у наредном периоду бити и доста више цијене. Највећи узрок повећања цијена је пандемија вируса корона, која је све остало узроковала. Ако рачунамо ових 20 одсто, цијене производа од жељеза и челика ће од почетка пандемије 2020. године бити веће за око 70 до 80 одсто“, нагласио је Видић.

Како нам је рекао један Бањалучанин који је прије неколико дана куповао грађевински материјал, непријатно се изненадио када је видио колико су цијене порасле.

„Цијене су дупло увећане. Раније је било лакше куповати сав грађевински материјал, укључујући жељезо и челик, али сада је доста теже јер су цијене превисоке. С обзиром на то да се бавим овом дјелатношћу и често сам у фирмама које продају овај материјал, нисам више сигуран колико ће људи моћи да га купују или ће цијене стамбених објеката додатно расти“, рекао је овај Бањалучанин.

 

ИЗВОРнезависне
Претходни текстОдличан наступ Лане Лубуре на Европском купу
Сљедећи текстВечерас академија “Слобода кроз голготу”