Насловна Вијести Источно Сарајево Најмлађе дијете обољело од дијабетеса има шест година

Најмлађе дијете обољело од дијабетеса има шест година

156
0

Удружење „Побиједимо дијабетес“ из Источног Сарајево, које покрива цијелу Сарајевско-романијску регију, тренутно има у регистру 16 дјеце којима је дијагностификован дијабетес тип један /ДМ1/, од којих најмлађе има шест, а најстарије 19 година, изјавила је Срни секретар Удружења Дијана Јеремић.

Према њеним ријечима, сигурно да је број обољеле дјеце од ове болести већи, јер многи не желе да се то зна, из различитих разлога, па се и не пријављују.

Јеремићева каже да је Удружење, иако је регистровано давно, активно почело са радом прије двије година и да је њихов рад фокусиран искључиво на дјецу обољелу од дијабетеса.

Она истиче чињеницу да у цијелој Републици Српској постоје само два педијатра ендокринолога, и то у Бањалуци, те да су дјеца принуђена да иду тамо на контроле, што представља додатну отежавајућу околност.

„Ипак, важно је да истакнем да је Болница `Србија` у Источном Сарајеву препознала тај проблем, тако да је љекар из те области на специјализацији, па се надамо да ћемо у неком наредном периоду имати дјечијег ендокринолога у овој здравственој установи, што ће нама свакако много да значи због контрола и свега осталог“, напоменула је Јеремићева.

Она истиче да су љекари у Бањалуци код којих иду дјеца јако сусретљиви и боре се за њих, те да имају одличну сарадњу.

„Ипак, пут је дуг, напоран и додатно исцрпљујући. Љекари су доста и ангажовани да помогну родитељима обољеле дјеце, да се едукују, а пандемија вируса корона је додатно отежала цијелу ситуацију“, каже Јеремићева.

Јеремићева је захвалила градској управи Источног Сарајева, као и општинама Источно Ново Сарајево, Источна Илиџа и Трново за помоћ.

„Општина Источно Ново Сарајево нам је раније уступила простор за рад који користимо за одржавање састанака, дружење дјеце, али због короне нисмо били у прилици да их често користимо. Пандемија је направила велику збрку, а дјеца су јако осјетљива и сви ми родитељи се чувамо ради њих, те избјегавамо скупове и слично“, истакла је Јеремићева.

Јеремићева наводи да је жеља сваког родитеља да дјетету омогући лијечење са што мање боли за њих, јер на мјесечном нивоу, због терапије морају да имају убод и до 740 пута.

„Боримо се за њих на све могуће начине, а један од њих је да наше здравство препозна потребу за сензорима континуираног мјерења шећера у крви, који коштају око 60 евра на иностраном тржишту, овдје их не можете наћи, јер нису регистровани у Агенцији за лијекове БиХ. Апелујемо на наше друштво да препозна то као потребу обољелих од дијабетеса“, истакла је Јеремићева.

Она је додала да обољели од дијабетеса у земљама у региону имају веома значајних олакшица, те изразила наду да у наредном периоду слично буде и у Републици Српској.

Јеремићева је апеловала на Фонд здравственог осигурања Републике Српске да обољелима од дијабетеса повећају обим права и стварних олакшица, јер то њима живот значи.

Она истичи да током пандемије вируса корона није било несташице инсулина и похваљује здравство Републике Српске, као и љекаре који су омогућили редовне прегледе и контроле дјеце.

Јеремићева је навела да ће у наредном периоду да покрену и „Фејсбук“ страницу удружења, а да тренутно функционишу путем „вибер“ групе којој се родитељи придружују и у оквиру које размјењују информације и договарају одређене активности.

ИЗВОРсрна
Претходни текстСутра постепено наоблачење уз повремену кишу
Сљедећи текстФудбалери Борца поклонили дрес Новаку Ђоковићу