Европске земље још нису одлучиле да прекину помицање сата на зимско и љетно вријеме, а разлози су неслога око тога за коју би се опцију одлучили.
Неке земље сматрају да би зимско рачунање времена било примјереније, јер је природније – Сунце је углавном у зениту око поднева.
Али, друге земље матрају да им је важније да имају више сунца, у вријеме које им остане након радног времена.
Већина европарламентараца сматра да би било боље да Европска комисија направи приједлог подјеле ЕУ на временске зоне, јер би то помогло у преговорима међу земљама и убрзало их.
Тренутно је ЕУ подијељена у три временске зоне, али постоји приједлог према ком би ЕУ била подијељена у четири временске зоне.
Велика Британија, Француска, Шпанија и земље Бенелукса, биле би у истој западноевропској временској зони. Земље те зоне поставиле би своје сатове на један сат уназад у односу на своје тренутно стандардно вријеме.
Тако би задржале сат разлике у односу на нову временску зону Азора на западу и средњоевропску временску зону на истоку.
У таквој подјели Шпанија и Португал биле би у различитим временским зонама. Португал би тако био усклађен са Исландом и Ирском у временској зони Азора, којој и припада.
Највећи проблем у том случају, имала би Ирска, јер би острво билко подијељено у двије временске зоне. Ирци би морали да одлуче да ли ће се ускладити са зоном Велике Британије или са Азорском.
Туристичке земље, попут Француске и Шпаније, радије би трајно биле на љетном времену, док сјеверније преферирају зимско. Проблем је у томе што је ту однос снага пола пола.
Постоји, међутим, и могућност полусатног помака у рачунању времена.
Индија се одлучила за рачунање времена на пола сата 1947. када је постала независна држава. Тада је одлучила да буде 30 минута „одмакнута“ од двије сусједне земље Бангладеша и Пакистана.
Kада је у Пакистану нпр. 5.00, у Бангладешу је 6.00. а у Индији 5.30 часова.
Kонтинентална Аустралија подијељена је у три стандардне временске зоне – западну, централну и источну. Аустралијско централно стандардно вријеме помакнуто је за пола сата у односу на источно и пола сата у доносу на западно.