Насловна Најновије Забрањен динар на КиМ – на удару грађани, предузећа…

Забрањен динар на КиМ – на удару грађани, предузећа…

201
0

Ступила је на снагу уредба приштинске централне банке по којој је динар забрањен на Косову и Метохији.

Из владе у Приштини позвали су централну банку да дозволи транзитни период за грађане који користе динаре, како би се прилагодили новим прописима.

У почетку неће бити кажњавања грађана, предузећа, банака које послују са динарима.

Одлука без изузетка погађа све Србе који живе на КиМ, али и многе друге Албанце, Бошњаке, Горанце, Роме, све оне који користе динаре.

Проблеми на КиМ биће бројни, а биће тешко и у психолошком смислу. Срби су већ под јаким притиском, оптерећени како ће функционисати њихов живот од момента саопштавања одлуке приштинске централне банке прошлог мјесеца, да ће евро бити једина валута и да ће динар бити забрањен на КиМ, преноси РТС.

Од данас је уредба ступила на снагу, а из владе у Приштини позвали су централну банку да дозволи транзитни период за грађане који користе динаре како би се прилагодили новим прописима. У почетку неће бити кажњавања грађана, предузећа, банака које послују динарима.

Из Приштине позивају на контакт са Народном банком Србије како би се нашао модалитет даљег платног промета, јер инсистирају на конвертовању динарских плаћања из буџета Србије у евро. Коришћење динара у будућности ће бити забрањено, али у Приштини тренутно не прецизирају када.

На удару су предузећа, трговине, све институције Републике Србије које дјелују на КиМ као што су школе, болнице, друге институције, попут народне библиотеке у Грачаници.

Плате, пензије, социјална давања и друге субвенције које Србија пружа својим грађанима на Косову такође ће бити ограничене.

Ова одлука погађа све Србе који живе на КиМ без изузетка, али и многе друге Албанце, Бошњаке, Горанце, Роме, све оне који користе динаре.

Одлука ће утицати негативно на односе Београда и Приштине, односе Срба и Албанаца. Одлука има огроман негативан утицај на све даље процесе на КиМ, преноси РТС.

Погодиће дијалог, утицаће на политичку стабилност, на безбједност и генерално на одржавање живота српске заједнице.

Упућени у политичке и економске токове у региону, указују на чињеницу да ће штете бити и на албанској страни, односно у њеној економији и трговини. Подсјећају да сваке године влада Србије потроши стотине милиона евра на КиМ, а да велики дио тог новца заврши код албанских произвођача, пружалаца услуга, тржних центара и продавница.

Аналитичари истичу да је таква економска интеракција, помогла трговини међу заједницама и сарадњи Срба и Албанаца, која додатно доприноси смањењу међуетничких тензија. Указују да ће такви процеси дугорочно негативно утицати и на сваку могућност помирења у блиској будућности. Упозоравају да је ово најјача карта коју влада привремених приштинских институција Аљбина Куртија, излаже против одрживог постојања Срба на Косову.

Једина српска банка која послује на Косову од јуче је Поштанска штедионица, њени банкомати раде, али су велике гужве, јер је приватизована Комерцијална банка од јуче затворила експозитуре и уклонила банкомате. То није повезано са одлуком централне власти у Приштини, али утиче на стварање амбијента несигурности и угрожености Срба на Косову.

„У низу притисака према Србима је и затварање импровизоване амбуланте у Приштини у систему Владе Србије, у којој су се лијечили преостали Срби у овом граду. Синоћ су просторије амбуланте затворене, радници су испитивани до касно у ноћ, а двије особе ће бити кривично гоњене“, преносе српски медији.

ИЗВОРРТС, фото Косово онлајн
Претходни текстЗа викенд претежно сунчано, уз малу до умјерену облачност
Сљедећи текстЕУ: Не смије више бити “браћо и сестре“, него обратно !