Разговорима о наставку сарадње у области привреде, културе и науке, још једном је потврђена одлична сарадња Републике Српске и Србије. Фокус је био на једном од најважнијих инфраструктурних пројеката, ауто-путу Бањалука-Београд. „Коридор“ који ће спојити један народ с двије стране Дрине има историјски значај, каже премијер Републике Српске Саво Минић.
– Оно што можемо рећи да је веома добро а то је да се отприлике сви ти рокови на својевстван начин поклапају, да онај дио и интензитет радова које планирамо већ планирамо да до јесени, до октобра имамо управо ову дионицу до петље Бродац, што би био један велики, значајан искорак – рекао је Минић.
Инфраструктурно повезивање Србије и Републике Српске свакако представља један од приоритета дјеловања двије владе. А како Дрина никад више не би раздвајала, него увијек спајала, омогућиће и обнова жељезничког саобраћаја који ће повезати Србију и Српску.
– Отварање тендера и завршавање документације везане за изградњу и ревитализацију жељезничког правца који је од Вишеграда ка Мокрој Гори, касније ка Ужицу је јако битна за враћање наших старих веза и онога што и чини и историју али и модерну економску могућност у овом крају – истако је Мацут.
Током састанка разговарано је и о изградњи аеродрома у Требињу, стратешком инфраструктурном пројекту који заједнички реализују Србија и Република Српска. Премијер Минић најавио је и повећање броја летова на релацији Бањалука-Београд.
– Министар саобраћаја и веза у Влади Републике Српске ће идуће седмице отићи на састанак у Србију и имаће овлашћење да учествује у сваком смислу те ријечи па и материјалном и новчаном, да се што прије обезбиједе ти летови, да се што лакше повежемо, од сада туристичке сезоне која је битна и свих гужви које желимо да наши грађани избјегну – изјавио је Минић.
Први пут на овако високом нивоу било је ријечи и о сарадњи у области високог образовања и науке. Премијер Мацут је нагласио да постоји простор за интензивније повезивање универзитета, научних институција и истраживача Србије и Српске кроз заједничке пројекте.
– Да се успоставе боље везе и да заправо фондове који постоје у Србији отворимо као могућност за сарадњу у оквиру конзорцијума који би се могли формирати од стране научних радника у Србији и Српској и на тај начин заправо подићи и квалитет и ниво научне сарадње и нову науке – додао је Мацут.
Премијер Ђуро Мацут посјетио је и Академију наука и умјетности Републике Српске. Због изузетног научог, стручног и академског рада, резултата остварених у области медицине и високог образовања, као и значајаног доприноса развоју научне сарадње и повезивању академских заједница, премијер Мацут је инаугурисан у иностраног члана АНУРС-а.























