– Сасвим сигурно је деликт мишљења, односно спречавање слободе мисли и говора, што је једно од основних људских права. О томе се ради и остаје само да се утврди шта сам ја то изговорио и која је забрањена реч за политичко Сарајево, односно које су то забрањене мисли и идеје које су повезане са српском историјом – рекао је Ковић за Глас Српске.
Шта је то, пита, што српски историчари на смију да изговоре у Републици Српско, јер он, како је напоменуо, ионако не иде у Федерацију БиХ.
Ковић, који је гостујући професор на Универзитету у Источном Сарајеву, рекао је да не одустаје и да ће наставити са предавањима, али онлајн.
За понедјељак је најавио велико, заједничко обраћање студентима и омладини широм Републике Српске на даљину.
– Говорићу студентима из Источног Сарајева, Требиња, Бањалуке, Фоче, Приједора, Брчког. Биће то заједничко предавање за све, а слушаће га и они који нису баш моји студенти, захваљујући такозваном политичком Сарајеву – истакао је Ковић.
Према његовим ријечима, забрана уласка у БиХ је мотивисала многе младе људе да се удруже.
Он је истакао да нико не може да спријечи да његове књиге и идеје стигну до Срба, оцијенивши да ће њихов одјек само бити јачи.
– Ово је директна добра посљедица забране, а ја сам сигуран да ћу се веома брзо вратити – закључио је Ковић.
Гранична полиција је 12. марта забранила улазак у БиХ професору Милошу Ковићу уз образложење да „представља пријетњу по безбиједност БиХ“. Одлука о забрани дошла је из Обавјештајно-безбједносне агенције БиХ.