Насловна Најновије Мишић: Положај радника изузетно тежак

Мишић: Положај радника изузетно тежак

220
0

Предсједник Савеза синдиката Републике Српске Ранка Мишић, оцијенила је за Срну поводом Међународног празника рада – 1. маја, да је положај радника у Српској изузетно тежак, оптерећен некоректним односом значајног броја послодаваца када је ријеч о зарадама и условима на раду, због чега напуштају ове просторе и траже мјесто гдје могу да пристојно живе од свог рада.

„Послодавци неће, не желе и немају слуха да разумију да њиховог профита и капитала нема без радника и то, прије свега, домаћих радника. Њихова кукњава да недостаје радне снаге није истинита, они кукају за јефтином радном снагом“, констатовала је Мишићева.

Мишићева је навела да је у Српској пријављено више од четири милијарде KМ остварене добити прошле године, али тврди да исто толико има добити која није пријављена, односно остварена је у сивој зони.

„Са друге стране, радници имају плату од које не могу пристојно да живе. Око 62 одсто радника у Републици Српској не може да добаци до просјечне плате која је ниска и износи 1.258 KМ. То су радници који раде у реалном сектору и зарадили су те четири милијарде KМ добити послодавцима, а живјели су од плате која не може покрити дио потрошачке корпе“, рекла је Мишићева.

Према њеним ријечима, синдикат води тешку битку са социјалним партнерима када је ријеч о побољшању положаја радника у Српској.

„У прошлој години смо неколико пута у преговорима са Владом Републике Српске успјели да повећамо најнижу и остале плате, али све је то мало, знајући да је инфлација прогутала та повећања и на граници смо да очувамо куповну моћ радника“, истакла је Мишићева.

Она је нагласила да је пословање у сивој зони и исплата плата у ковертама горући проблем са којим се суочавају скоро све земље, али је веома изражен у БиХ.

Мишићева је додала да би обрачунавање Владе Српске са сивом зоном резултирало смањењем пљачке буџета, фондова и радника.

Она је додала да је Савез синдиката предложио нови систем плата који би могао ојачати фондове и куповну моћ радника, а за шта су добили подршку премијера и министара чији су ресори наслоњени директно или индиректно на реални сектор, те су о томе упознали и предсједника Републике.

„Ријеч је о утврђивању износа најнижих плата према стручним спремама, од неквалификованих радника до високе стручне спреме, то су коефицијенти који се множе износом најниже плате“, навела је Мишићева.

Она је појаснила да би то значило да се плата која се налази у ковертама стави у легалне токове, а то реално и законито исказано повећање плата послодавце не би коштало много, јер за свако повећање плата у складу са законом послодавац плаћа једну четвртину пореза и доприноса.

„Истраживања су показала да је то добар модел који се може примијенити и донио би важан преокрет у уређењу система плата у Српској, легално исплаћене веће плате радницима у реалном сектору, више пара на приходовној страни буџета а што значи и више пара за фондове и социјална издвајања“, истакла је Мишићева.

Она је навела да је за реализацију тога неопходно да Влада Српске позове послодавце на разговор и да се потпише општи колективни уговор.

Мишићева је убијеђена да би такав модел био мотив и за раднике да буду продуктивнији.

Она је најавила да ће Савез синдиката традиционално на 1. мај – Међународни празник рада одржати протестоно окупљање, а претходно ће угостити министра рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Данијела Егића, којег ће још једном упознати са својим захтјевима.

У оквиру Савеза синдиката Републике Српске дјелује 15 гранских синдиката, који укупно имају више од 105.000 чланова.

ИЗВОРсрна, фото Srpska info
Претходни текстУ Зворнику отворено првенство БиХ у џудоу
Сљедећи текстПочела хуманитарна акција за лијечење Магдалене Влашки