Уједињене нације објавиле су десетогодишњи извјештај о најсрећнијим државама свијета уочи Међународног дана среће који се обиљежава 20. марта. Први свјетски извештај о срећи објављен је 2012. године.
И ове године Финска је проглашена за најсрећнију земљу на свијету, пету годину заредом. На другом мјесту је Данска, слиједе Исланд, Швајцарска, Холандија, Луксембург, Шведска, Норвешка, Израел, Нови Зеланд. Извјештај о срећи у земљама свијета узима у обзир параметре као што су очекивани животни вијек, социјална подршка, корупција…
Галупов свјетски извјештај о срећи у свијету заснива се на двије кључне идеје: да се срећа или процјена живота може мјерити путем анкета јавног мњења и да аутори могу да идентификују кључне детерминанте благостања и на тај начин објасне обрасце процјене живота широм свијета.
Ове информације, могу помоћи земљама да креирају политике које имају за циљ постизање срећнијих друштава.
Објављени подаци показују да су заједнице са високим нивоом повјерења срећније и стабилније иако су суочене са различитим кризама.
Канадски економиста Џон Ф. Хеливел и уредник World Happines Report истакао је: „Током 2021. године открили смо изузетан раст широм свијета, у категоријама љубазност, помагање странцима, волонтирање током 2021. године. Овај талас добронамјерности, пружа моћан доказ да људи желе да помогну онима којима је она потребна“.
Канада је пала на десето мјесто, а у осталих 20 спадају, САД на 16. мјесту, Уједињено Краљевство и Чешка остају на 17. и 18, Белгија је на 19, а Француска на 20. мјесту.
Од земаља у региону, најсрећнији је живот у Словенији, која је на 22. мјесту, Србија је на 43. мјесту, Хрватска на 47, БиХ на 67.Црна Гора на 75, а Сјеверна Македонија на 89. мјесту.
Од земаља бившег Совјетског Савеза најбоље показатеље среће имају Литванија и Естонија, на 34. и 36. мјесту, Молдавија 62, Киргистан 64, Белорусија 65, Туркменистан 78, Русија на 80. мјесту.