Прошло је 23 године од почетка ваздушних напада НАТО-а на Савезну Републику Југославију. За 78 дана погинуло је између 1.200 и 3.000 људи.
Без дозволе Савјета безбједности УН, кориштена су убојита средства забрањена међународним конвенцијама. Авиони 19 чланица НАТО-а гађали су не само војне него и цивилне циљеве.
Дан сјећања на страдале у НАТО агресији биће обиљежен данас у Краљеву, а обиљежавању ће присуствовати предсједник Србије Александар Вучић.
Бањалука ће вечерас сиреном за узбуну и гашењем свјетала на објектима Градске управе и Банског двора симболично обиљежити 23. годишњицу НАТО агресије на тадашњу Савезну Републику Југославију.
Ковачевић: Морамо памтити хероје који су улазили у неравоправне битке с агресором
– Тог 24. марта био сам на својим редовним задацима на аеродрому у Нишу. Морали смо комплетна средства са којим је бригада располагала из мирнодобских услова размјестити на мање групе и прилагодити ратним дејствима – истакао је Ковачевић.
Он је нагласио да је био велики изазов супроставити се најјачој сили сијета, НАТО саезу.
– Били смо ријешени да се боримо до посљедњег. Срце пилота као и падобранца је огромно. Нема веће светиње од одбране отаџбине. Иако су улазили у неравноправне битке у ваздуху, часно и поштено су извршавали своје обавезе, а неки од њих полетјели су у небо и посљедњи пут – прича Ковачевић.
Поручио је да је бригада успјела зауставити надирање албанских снага на граници, гдје је и сам тешко рањен.
– Комплетна лијева страна главе ми је била у крви од гранате. Захваљујући прибраности мојих војника, спашен сам – каже Ковачеић.